Cena záchytky začíná na tisícovce. Někde vás vyjde i čtyřikrát dráž
Nezvládnout pití a pak nevládnout svému tělu se nevyplácí. Pokud opilci skončí na záchytných stanicích, noc je nejčastěji vyjde na zhruba tři tisíce korun. Záleží na tom, jak se na lůžko dopraví, zda jim musejí záchranáři odebrat krev či zda při alkoholovém běsnění nezničí vybavení.
Nejhlouběji musejí sáhnout do portmonek „klienti“ v západních Čechách. Cena za noc na záchytce plzeňské polikliniky Slovany vyjde na 4500 korun. „Pouze u 17 procent osob se ale podaří, aby za službu zaplatily,“ říká krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková.
Podobné je to na Olomoucku. Dluh za nezaplacený pobyt na záchytce při Vojenské nemocnici činí bezmála 40 milionů, včetně úroků z prodlení, advokátů a soudních poplatků. „Úspěšnost ve vymáhání plateb na místě či s odstupem je 21 procent. U chronických případů jde o nedobytnou pohledávku,“ uvedl ředitel nemocnice Martin Svoboda.
„Lidé na okraji společnosti neplatí a peníze jsou od nich opravdu těžko vymahatelné,“ přidává se staniční sestra Drahomíra Procházková z českobudějovické záchytky při tamní záchrance.