Od začátku roku zaznamenali kriminalisté 81 přepadení. Nejčastěji se jednalo o přepadení osob (56 případů) a herna barů (12 případů). Více než třetina z nich byla již objasněna.

„Kriminalisté neustále zjišťují a prověřují poznatky směrem k pachatelům. Tento druh trestné činnosti se obvykle obtížně prokazuje a objasňuje se zpětně,“ vysvětlila policejní mluvčí Regina Tupá. Policie vytipuje místa, kde se může něco stát, a společně se strážníky do nich častěji zajíždí.

Často na stopu navedou svědci, nebo oběti. Jejich výpovědi jsou ale často kvůli šoku neucelené. „V mnoha případech jsou poškození velmi rozrušení. Incident trvá jen několik vteřin, je snížená viditelnost, a proto pachatele nedokáží přesně popsat. Někteří útočníci jsou maskovaní. V případě, že je poškozený schopen věrohodně lupiče popsat, kriminalisté vyhotovují pachatelův identikit .

„Tato násilná trestná činnost je páchána v některých případech spontánně, nárazově, neplánovaně, bez ohledu na výši finanční částky, kterou tímto způsobem pachatel získá. Dá se říci, že motivací je mnohdy momentální tíživá finanční situace, závislost na na omamných a psychotropních látkách, gamblerství.“

„Je to hrozné, takové klidné a bezpečné město to bývalo,“ komentovala situaci důchodkyně Alena Horáková. Určité obavy mají ale i později narození. „Máme večer strach jít přes město samy. Z diskoték proto chodíme raději ve skupině,“ říkají dvě studentky střední školy.