Od rána do oběda vyjížděli policisté k šesti dopravním nehodám, které se v regionu staly. Dvě z nich řešili v Prachaticích, dvě v Lenoře a po jedné pak ve Volarech a v Lipce.

„Ve všech případech mělo na kolize vliv náledí,“ uvedl vedoucí skupiny dopravních nehod prachatického okresního ředitelství Policie ČR Luděk Veber. Podle jeho slov nebyl při kolizích nikdo zraněn.

Třináct tun soli

„Upřímně řečeno, i když jsme měli venku veškerou naši techniku a lidi, moc se nám náledí zvládat nedařilo. Tam, kde se neudrží lidé, neudrží se na náledí ani technika,“ řekl vedoucí Technických služeb v Prachaticích Rostislav Eichner. Dodal, že jen za včerejší dopoledne skončilo na silnicích a chodnících přes třináct tun soli. „Venku jsme měli deset lidí, kteří chodili pěšky a upravovali chodníky,“ doplnil.

V Netolicích se s ranním náledím vypořádali poměrně rychle. „Dnes to nebylo tak hrozné. Jinak se snažíme, aby lidé, kteří jdou ráno na první autobus, měli již chodníky na náměstí nasolené. Poté se vrhneme na další schody a chodníky ve městě, tak aby bylo okolo sedmé hodiny nasoleno,“ řekl vedoucí pracovní čety v Netolicích Václav Srbený.

Také na chirurgickou ambulanci prachatické nemocnice zamířilo včera několik chodců, kteří padli na náledí. Žádný z nich neměl nic zlámaného. V péči lékařů skončil i muž, který spadl na kole.

S náledím se museli vypořádat také řidiči autobusů. „Zpoždění měla většina autobusů, ale zvládli jsme to dobře, maximální zpoždění bylo zhruba pětiminutové, kromě dvou autobusů,“ sdělil František Petrášek, dispečer ČSAD Autobusy České Budějovice, oblast Prachatice.

První zůstal stát v úseku z Vlachova Březí do Volyně a druhý ve stejném úseku ve směru na Dub. „Na silnici to byla jedna velká ledová plocha a z kopce se nedalo bezpečně sjet. Zpoždění těchto autobusů bylo dvacet minut a v druhém případě půl hodiny,“ doplnil.