Celá akce byla od začátku do konce vysoce profesionální. Vše začalo přípravou na předem daném stanovišti, kde se všichni účastníci zátahu dohodli na jasných pravidlech. Měli připravené i zajímavé „fígle“, které zvýší procento úspěšnosti zásahu, o těch raději moc nehovoří, aby je nemohli prodejci použít proti nim.

„Při celé akci je velmi důležité hlavně načasování. Ve chvíli, kdy se všechno rozjede, záleží na vteřinách a my musíme být připraveni,“ řekl jeden ze strakonických celníků.

Do pytle s legií

Přesně jak řekl, tak to také na místě bylo. Ve chvíli, kdy celníci dostali pokyn k zásahu, vyrazili a za několik desítek vteřin již měli pod dohledem stánek s padělky. Ale i vietnamští prodejci jsou rychlí, takže se jim opět podařilo zmizet a ostatní stánky uzavřít.

„Tentokrát jsme zadrželi 1165 kusů pirátských kopií CD a DVD nosičů v hodnotě zhruba za tři čtvrtě milionu korun. Mezi nimi byly i nejnovější filmové novinky, například Ratatouielle nebo Poslední legie,“ informoval tiskový mluvčí Celního ředitelství v Českých Budějovicích Vladimír Pešek.

Dále bylo zajištěno také zhruba 160 neokolkovaných krabiček cigaret v hodnotě přibližně jedenáct tisíc korun.

V letošním roce prodejci ve Strážném přišli o obrovské množství zboží, ale k akcím celníků se nechtějí nijak vyjadřovat. „Já mluvit nechci, až příště,“ řekl jeden z asijských obchodníků. Jeho kolegové ve skupinkách stáli opodál a se zvláštními úsměvy na tvářích pozorovali, jak ze stánku rychle mizí všechny CD a DVD nosiče. Celníci je nandali do pytlů a prodejcům zbyl jen prázdný stánek.