VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Zbytinské děti školou povinné vyrazily na výlet

Zbytiny - Výlet do Lenory a na Soumarský most si užily děti ze základní školy ve Zbytinách, ten pro ně zorganizoval starosta Josef Furiš.

17.6.2017
SDÍLEJ:

V Lenoře ochutnávaly děti chléb a houstičky vyrobené Augustinem Sobotovičem.Foto: Ladislav Beran

Nejdříve se jelo vlakem do Lenory, kde na ně čekal Augustin Sobotovič a tři zdatné pekařky s panem Ivanem. Čekala je ukázka, jak se peče v obecní peci. Nejdříve Mistr velké lóže pecařské dětem povyprávěl, jak se chleba peče a co vše tomu předchází. A pak se zpívala hymna pecařů Pec nám spadla.

No a potom se peklo nejdříve houstičky a tradiční česnekové placky. No, a protože chleba se kvasí a kyne a potom se peče, tak v této době se děti základní školy pod vedením paní ředitelky Petry Staňkové jely na Soumarský most, kde byla procházka rašeliništěm a bunkry z druhé světové války. U bunkru je čekal pan Honza Němeček u Řopíku, jak se malé pevnosti říkalo, ten Soumarský má ještě jméno Honzík. Výklad, ukázka bunkru a střelba ze vzduchovky to se moc líbilo. Oběd v Soumarské hospodě, kde v době vožení soli z Pasova do Čech odpočívali soumaři. Po výborném obědě se jelo zpět do Lenory na ten chleba. Zde zde pro děti bylo připraveno ochutnávání a hlavně dárek žitných zákusků domů.

Byl to krásný výlet za solidního počasí a děti děkují paní ředitelce a jejím pomocnicím a panu starostovi, který za obec Zbytiny kteří zabezpečili autobus a výborného řidiče pana Ivana.

Ladislav Beran

Autor: Jana Vandlíčková

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Již tradičně se do sbírky zapojují i zaměstnanci Městského úřadu v Prachaticích. I v letošním roce jsou úspěšní.

Kabelky i korále vybrali mezi sebou prachatičtí úředníci

V sobotu rozezní parkán rock, ska i punk

Prachatice - Hospic music fest 2017 - nultý ročník jednodenního hudebního festivalu, odstartuje již tuto sobotu. Bavit se a pomáhat můžete od 13 do 22 hodin.

Město nechá umýt popelnice

Prachatice – Od pondělka do pátku příštího týdne se pustí městem nasmlouvaná firma v Prachaticích a osadách do mytí a desinfekce nádob na komunální odpady.

Na sál to nestihla. Porodila pod stoletou lípou

Písek – Tatínek by zasloužil medaili. Shodovaly se sestřičky na porodnickém oddělení písecké nemocnice, když v úterý propouštěly domů Evu Chvojsíkovou z Týna nad Vltavou s dcerkou Barborkou. Té se totiž už nechtělo čekat a přišla na svět v pátek ve 20.25 hodin za pomoci tatínka Miroslava kousek za bránou nemocnice pod stoletou lípou.

Skončily rošády na kandidátkách

Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení