VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby do zastupitelstev krajů začaly

Prachaticko /AKTUALIZUJEME, FOTOGALERIE/ -  Dnes a zítra budou voliči svými hlasy určovat, kdo bude řídit Jihočeský kraj další čtyři roky.

12.10.2012
SDÍLEJ:

Úderem 14. hodiny začaly v pátek 12. října volby do krajských zastupitelstev. Do okrskových volebním místností vstupují a hlasují první voliči.Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Voliči na Prachaticku budou vybírat padesát pět nových zastupitelů Jihočeského kraje, z nichž pak vzejde rada kraje a hejtman pro následující čtyři roky. Doba voleb je stanovena v pátek 12. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 13. října od 8 do 14 hodin. Právě na tomto místě pro Vás budeme sledovat průběžné výsledky voleb a dozvíte se také novinky z volebních místností.

15.15 hodin - Své hlasy pro některé z kandidujících politických uskupení v krajských volbách na jihu Čech vhodily do přenosné volební schránky v Hospici sv. Jana N. Neumanna také Milosrdné sestry sv. Karla Boromejského.

15.00 hodin - Členové okrskové volební komise navštívili s přenosnou volební schránkou Hospic sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích.

14.30 - Mezi prvovoliči, kteří poprvé ve svém životě uplatní své volební právo, je také Barbora Morongová. Podle jejího názoru je dobré využít svůj hlas, pokud chce člověk něco změnit.

14.00 hodin - První voliči vstupují do okrskových volebních místností. 

11.00 hodin - Jednotlivé okrskové volební komise začínají s přípravami volebních místností. 

V sobotu ve 14 hodin se volební místnosti uzavřou a začne sčítání hlasů. V každé volební místnosti musí být přítomna volební komise. Její počet je stanoven v každé obci jinak. Například v Prachaticích je minimální počet členů volební komise stanoven na šest osob. Lidé z komisí se po dobu voleb mohou z místa vzdálit maximálně na dvě hodiny. Za podmínky, že zůstane přítomno více než 50 procent ostatních členů. Nejnevytíženější bývají volební komise v první den voleb mezi 19. a 21.30 hodinou.

Nejmenšími volebními okrsky na Prachaticku jsou ty vytvořené v obcích Lužice, Bohunice a Olšovice. Při posledních volbách do zastupitelstev jednotlivých obcí v roce 2010, to byli právě Lužičtí, kdo přivezl sečtené hlasy do budovy Městského úřadu v Prachaticích jako první.

Hodinu po uzavření volebních místností měli jasno také obce Babice, Kratušín a Újezdec, Chlumany, Olšovice a Želnava. Právě tyto obce patří mezi nejmenší volební okrsky a zároveň mají do Prachatic blízko. Stejná situace se očekává také v sobotu odpoledne. Prvním městem na Prachaticku, kdo odevzdal při komunálních volbách sečtené hlasy, byly Netolice, a to před šestou hodinou večer.

Při krajských volbách v roce 2008 dosáhla volební účast na Prachaticku pouhých 38,66 procenta. V celých jižních Čechách to pak bylo 40,78 procenta.

To, kdy budou známy oficiální výsledky letošních voleb do krajského zastupitelstva Jihočeského kraje, bude do značné míry záviset také na účasti voličů.

Víte, že…
- Městský úřad v Prachaticích má po dobu voleb do krajských zastupitelstev zajištěnu stálou službu, a to od pátečních 14 hodin do soboty do 14 hodin.

- Voliči, kteří nemají platný občanský průkaz si ho mohou přijít do budovy městského úřadu nechat vyrobit. Musí však s sebou mít dvě fotografie a 100 korun na správní poplatek. Občanský průkaz bude vyroben na počkání, ovšem jeho platnost je omezena na jeden měsíc. Služba na občanských průkazech je v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

- Voliči, kteří nemohou vinou zdravotních potíží dorazit do příslušné volební místnosti, mohou kdykoliv během voleb, nejpozději však půl hodiny před jejich řádným ukončením, požádat o návštěvu volební komise s přenosnou urnou. Tito zájemci mohou o přenosnou urnu požádat na číslech 722461560 nebo 388607266 v pátek od 14 do 21.30 hodin a v sobotu od osmi do 13.30 hodin.

- Pokud by měl někdo z voličů jakoukoliv otázku či připomínku k průběhu voleb může přijít do budovy Městské úřadu Prachaticích v době voleb do krajských zastupitelstev osobně.

Připravujeme pro vás na pondělí
Vážení čtenáři. V pondělí se v Prachatickém deníku dočtete, jak dopadly krajské volby ve všech obcích Prachaticka. Představíme vám zvolené členy krajského zastupitelstva včetně jejich fotografií, to abyste věděli, na koho se můžete a musíte se svými problémy obracet další čtyři roky a kdo slíbil, že bude dělat vše pro to, aby Jihočeský kraj prosperoval a lidem se tu žilo lépe. Abyste měli přehled, koho můžete vzít za čas za slovo, kterým sliboval, co všechno pro jižní Čechy udělá, a zda tomu tak skutečně bude. O tom rozhodují vaše hlasy, na základě nichž se bude tvořit nové vedení kraje. I o tom se dočtete v Prachatickém deníku v pondělí, kde uveřejníme možné koalice, které by mohly po volbách vzniknout, pokud z nich nevzejde jednoznačný vítěz. Výsledek voleb pro vás, milí čtenáři, okomentují známé osobnosti politického, společenského i sportovního života z jižních Čech. 

Autor: Jana Vandlíčková

12.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Švehlův most.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Vandal zavřel vstupy do úlů, včely se "upekly"

Prachaticko - Škodu za několik tisíc korun na poškození včelstvech, má podle policistů pravděpodobně na svědomí dvaatřicetiletý muž z Prachaticka.

Skončí opravy silnice Němčice - Češnovice dřív?

Němčice – Připravené, ale zatím bez asfaltu, jsou tři kilometry silnice ve směru z Češnovic na Němčice. Ve čtvrtek 17. srpna ráno řemeslníci firmy Eurovia dláždili nástupiště autobusových zastávek Břehov. „Od odbočky na hlavní silnici až zhruba do těchto míst máme základ pro vozovku připravenu,“ ujistil šéf čety řemeslníků a ukazoval na zastávku na druhé straně voz

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení