VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volarští chtějí mít opravdové náměsí

Volary – Maximálně do čtyř etap by měla být rozdělena revitalizace náměstí ve Volarech. Taková je alespoň představa vedení města. Už letos  by se Volarští rádi pustili do první z nich. Záležet ale bude na finančních možnostech.

17.1.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Začít by se podle slov volarské starostky Martiny Pospíšilové mělo v horní části náměstí na příjezdu od Prachatic. „Týká se to části mezi kostelem a formankou hotelu Bobík. Tady plánujeme zrušit průjezd vozidel tak, abychom kostel více včlenili do náměstí. S tím bude souviset i terénní úprava. Místo asfaltu bude zádlažba," shrnula. Změna v dopravním řešení kolem kostela nebude zásadní. „Od kostela za hotelem Bobík směrem k poště zůstane komunikace v jednosměrném provozu, jen nebudou moci řidiči po úpravě vjet pod kostelem na hlavní komunikaci od Prachatic a bude zde změněná parková úprava a pěší zóna," doplnila starostka.

Podle poslední verze studie revitalizace náměstí schválené zastupiteli zhruba v polovině roku 2011 počítá s výraznou změnou zeleně v celém prostoru náměstí. „Tak, abychom měli náměstí nejen podle názvu, ale aby zde skutečně vznikl prostor, který si toto označení zaslouží, je potřeba včlenit do prostoru kostel a historické domy, ale i budovu současné radnice," popsala stručně Martina Pospíšilová záměr proměny současného náměstí.

A ta zahrnuje i řešení veřejné zeleně stejně jako možností parkování. I po revitalizaci zůstane možnost zaparkovat vozidla na přibližně stejné ploše, jako je tomu dnes. „Využijeme různých typů dlažby, abychom opticky oddělili přibližně deset parkovacích míst na ploše mezi hotelem Bobík a prodejnou Jednoty. Určitě se ale nebude jednat o parkoviště jako takové, ale mělo by sloužit na krátké zastavení, které počítáme do budoucna zpoplatnit," doplnila Martina Pospíšilová.

Všechny změny by vedení města chtělo mít hotovy maximálně na čtyři etapy, i když přáním je stihnout to dříve. „Když se bude dělat středová plocha, měl by být do ní včleněn i vodní prvek, což by se mělo provést v jedné etapě a do jedné etapy chceme začlenit také řešení parčíku  nad panelovým domem," dodala.

Při realizaci plánů se podle slov starostky rozhodně počítá i s tím, že náměstí se jednou ročně stává centrem dění při  Slavnostech dřeva. „Už když se připravovala studie, počítalo se s tím, aby zde Slavnosti dřeva mohly být i do budoucna. S tím souvisí i změna systému veřejného osvětlení, aby nám náměstí neosvětloval jen jeden sloup s pěti lampami uprostřed a také změna parkové úpravy, kterou by se měl částečně vyrovnat terén a plocha rozšířit. Vodní prvek také ničemu bránit nebude, protože bude právě na hraně mezi zpevněnou plochou a parčíkem," podotkla Martina Pospíšilová.

Ačkoliv se pro první etapu revitalizace náměstí uvažuje s částkou dvou milionů korun, přesnější odhady nákladů zatím starostka Martina Pospíšilová říct nedokázala. „Ty budeme vědět po dokončení projektové dokumentace. Výsledné náklady budeme řešit až při výběrových řízeních, která mohou náklady snížit," uvedla starostka.

Autor: Miroslav Fuchs

17.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rybník na Horní Bráně je jedním z míst, kde režisér Václav Marhoul natáčí Nabarvené ptáče.
22

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Ilustrační foto

Bezproudí na Prachaticku

OBRAZEM: Dřevákový rekord letos odolal

Volary - Nedělní program Volarských slavností dřeva je neodmyslitelně spojen s dřevákovým průvodem.

OBRAZEM: Bývalí pracovníci lhenické Fruty se sešli po třiceti letech

Lhenice - Velmi příjemné setkání bývalých pracovníků Fruty Lhenice se konalo v pátek večer právě ve Lhenicích na Prachaticku.

OBRAZEM: Strunkovické letiště slavilo narozeniny

Strunkovice nad Blanicí - Pětašedesáté narozeniny slavilo v sobotu letiště ve Strunkovicích nad Blanicí. Na tři tisícovky návštěvníků se vypravily na Letecký den, který byl plný nádherných leteckých produkcí.

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení