VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vimperáci chtějí bezpečné město

Vimperk – I kdyby čísla v policejních statistikách stokrát tvrdila, že je Vimperk bezpečné a klidné město, jeho obyvatelé s tím nesouhlasí. Pocit bezpečí se za poslední rok u mnoha z nich postupně vytratil.

12.10.2012
SDÍLEJ:

Ve Vimperku se jednalo o bezpečí ve městě.Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Důvodů, proč se to stalo, je celá řada, ale tím nejzásadnějším je chování a trestná činnost části nepřizpůsobivých obyvatel ve městě. Podle zjištění lidí ve Vimperku je to o to víc alarmující, že se jedná zčásti o recidivisty a zčásti o stále mladší osoby. A jak zaznělo minulou středu na setkání obyvatel s vedením města a zástupci policie, děje se tak často pod vlivem drog.
Po zhruba roce od vyostření situace ve městě, kterou musela řešit zvýšenými bezpečnostními opatřeními i Policie ČR, se chování nepřizpůsobivých obyvatel opět stalo pro ostatní obyvatele Vimperku neúnosné. Přispělo k tomu i napadení jednoho z vimperských podnikatelů přímo v jeho firmě skupinkou zlodějů. Napadená rodina proto zorganizovala petiční akci a iniciovala také minulou středu setkání obyvatel města s jeho vedením, zástupci Policie ČR a vrchním strážníkem Městské policie Vimperk.
Podpora a pozitivní ohlasy, které vyvolala petice Za bezpečné město, její iniciátorku Lenku Preslovou z Vimperku těší. „Neřeknu to asi přesně, ale když uvedu, že na petičních arších už je kolem sedmi set podpisů, nebudu daleko od pravdy," odhaduje Lenka Preslová. Spolu s ostatními členy petičního výboru je připravena zastupitelům před jejich pondělním zasedáním předat podepsané petiční archy. Ty je možno do té doby podepisovat na řadě míst po celém Vimperku. „Jejich umístění jsme volili tak, aby byla pro obyvatele Vimperka co nejdostupnější, takže jsou to obchody, restaurace, firmy a podobně," shrnula Lenka Preslová s tím, že možnost připojit svůj podpis pod petici Za bezpečné město ještě v pondělí před jednáním zastupitelstva.
To má vyhrazenu půl hodinu před začátkem jednání pro připomínky a podněty občanů. Zda mezi nimi budou i další připomínky k bezpečnostní situaci ve městě, nedokáže jeho starosta Bohumil Petrášek odhadnout. „Vůbec si nedovedu představit, na co se budou lidi ptát," připustil starosta. Pokud ale budou chtít znát konkrétní kroky radnice ke zvýšení pocitu bezpečí od posledního setkání s obyvateli, je připraven shrnout, co za necelých čtrnáct dnů stihli. „Projednávali jsme s městskou policií případné určité organizační změny, dohodli jsme se na společném jednání s jednotlivými členy městské policie. Spolu s jejím vedením připravujeme varianty dalšího fungování městské policie, které budou předloženy při jednání před schvalováním rozpočtu města na příští rok," shrnul Bohumil Petrášek.
Pokud se týká konkrétní novinky pro práci strážníků městské policie, tedy detašované pracoviště bez stálé služby v areálu bývalých kasáren U Sloupu, je podle starosty Petráška technicky připravena. „Čekáme už jen na to, kdy nám E.ON připojí elektroměr," dodal starosta.
Zda se ke společnému setkání s obyvateli vrátí i v rámci programu jednání zastupitelstva, starosta nevěděl. V programu, který se tvoří s předstihem, ale konkrétní samostatný bod není. „Pokud budou dotazy, tak ano, ale jinak si myslím, že je zbytečné řešit tuto problematiku po částech, spíše se tomu budeme věnovat, až budeme mít vše kompletně připravené," uvedl starosta. K účasti zastupitelů na setkání s obyvateli dodal, že o některých ví, že v té doby byli služebně mimo Vimperk. Spolu se starostou Petráškem a místostarostkou Jaroslavou Martanovou si minulou středu přišlo vyslechnout názory občanů Vimperka jen dalších pět zastupitelů. Mezi lidmi seděli Petr Bednarčík, Pavel Dvořák, Stanislav Hlava, Věra Vávrová a Jaroslav Zámečník.

Autor: Miroslav Fuchs

12.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volaráci prožili první den Slavností dřeva 2017.
50

OBRAZEM: Slavnosti dřeva mají za sebou první den

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
118

Cesta na Čkyni je zavřená

Kabelek do sbírky přibylo, děkujeme. Sbíráme až do 31. srpna

Prachaticko – Dvacet kabelek do Kabelkového veletrhu Deníku, který se uskuteční ve středu 6. září v českobudějovickém IGY centru, přinesl ve čtvrtek do redakce Prachatického deníku Jiří Vávra z Netolic. Děkujeme.

Představujeme: Právě jsme se narodila, přivítejte nás!

Prachaticko - Představujeme nově narozená miminka v prachatické a strakonické porodnici. 

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení