VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V teple se mníkovi do tření nechce, zimy se ale dočkal

Borová Lada – V rybí líhni Národního parku Šumava, která se nachází kousek za Borovými Ladami, skončil výtěr mníka jednovousého.

15.1.2014
SDÍLEJ:

V rybí líhni Národního parku Šumava v Borových Ladech skončil výtěr mníka jednovousého. O rozšíření této jediné treskovité ryby v našich řekách se stará vedoucí líhně Josef Šperl.Foto: Deník/Miroslav Fuchs

 Do šumavských řek se během roku dostane další generace naší jediné treskovité ryby, které v šumavských řekách žije několik tisícovek. Rybí líheň v Borových Ladech je jednou z mála líhní v Čechách, která se odchovem tohoto ohroženého druhu zabývá.


Správci rybí líhně zachytí jikry do hustých sítí a potom je vloží do speciálních lahví, kterými protéká voda z potoka. „V půlce března se vylíhne plůdek, který vysadíme do šumavských vod a potoků. Tím chceme jejich počet na Šumavě neustále navyšovat. Od doby, kdy mníka na Šumavě vysazujeme, se jeho počet minimálně zdvojnásobil," doplňuje vedoucí rybí líhně Josef Šperl.


Rybí líheň Správy Národního parku Šumava v Borových Ladech, která je nejvýše položenou líhní u nás, se odchovem mníka jednovousého jako jedna z mála zabývá. „Rybí líheň, kterou úspěšně provozujeme již řadu, let je ukázkovým projektem, jak skloubit praktickou ochranu přírody s výchovou a vzděláváním veřejnosti. V objektu rybí líhně pořádáme ročně stovky exkurzí. Líheň představuje typický aktivní přístup k ochraně šumavské přírody, kdy jen pasivně nepřihlížíme, ale aktivně pracujeme na zlepšení rybí obsádky šumavských řek. Těm navíc pomáháme revitalizací dříve nevhodně narovnaných vodotečí a tím nadále zlepšujeme podmínky pro existenci rybí obsádky," uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.


Mník jednovousý vyhledává úseky s dobře okysličenou a čistou vodou. „Čím mají mníci studenější vodu, tím je to pro ně lepší. Tím jsou aktivnější," popisuje Josef Šperl. Kromě mníka jednovousého slouží rybí líheň v Borových Ladech také k rozmnožování populace pstruha potočního, lipana podhorního a střevle.

Autor: Miroslav Fuchs

Místo události:
15.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Polné na Šumavě se natáčel film Jerzyho Kosińského - Nabarvené ptáče.

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Ilustrační foto

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Český Krumlov – Lešení nyní stojí ve velkém výběhu medvědária na českokrumlovském zámku. Medvědice Marie Terezie ve vedlejším betonovém výběhu si moc klidu neužije.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

OBRAZEM: Missky v Táboře běhají kolem Jordánu

Tábor – Deset finalistek charitativní soutěže krásy Miss Face Taťany Makarenko se v táborském hotelu Palcát připravuje na svůj galavečer, v němž se 30. září rozhodne, které čtyři dívky si odnesou korunku krásy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení