VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Události uplynulého týdne na Prachaticku

Prachaticko – Každou sobotu vám přinášíme krátký souhrn nejdůležitějších událostí a zajímavostí uveřejněných v Prachatickém deníku.

13.3.2016
SDÍLEJ:

Zkrácení živého plotu ve Zvolenské ulici řidiči kvitují s povděkem.Foto: Deník/Miroslav Fuchs


Pondělí
Týden před jednáním vimperských zastupitelů není jasné, na čem se zástupci politických klubů shodli v případě nového složení kontrolního výboru. Zástupci koalice sice jednali se zástupci opozičních stran, nicméně ne se všemi. Lídr Jihočechů 2012 Pavel Dvořák odmítl návrh na separátní jednání a navrhl starostce Jaroslavě Martanové ke kontrolnímu výboru společné jednání všech zastupitelů.
Deník: Ať už se složení nového kontrolního výboru upeče kde a jak chce, výsledek potvrdí až veřejné hlasování zastupitelů. Nicméně i oni jsou jen lidé, a jak už se tak někdy stává, ne všechny dohody jsou nakonec i dodrženy.

Úterý
Pro pár stovek může jít až na deset let do vězení útočník, který v sobotu před čtvrtou hodinou ráno v Prachaticích přepadl čtyřiadvacetiletou ženu na ulici. Ta bude na návrat nočními ulicemi dlouho vzpomínat. Už jen proto, že přišla o kabelku.
Deník: Dobrá zpráva je, že pravděpodobný pachatel se ze svého činu bude brzy zodpovídat. Na základě vynikající spolupráce s obyvateli Prachatic už v pondělí podezřelého muže zadrželi prachatičtí kriminalisté. Od té chvíle má muž zatím výhled na svět trochu zamřížovaný.

Středa
Jako poslední bod programu při pondělním jednání netolického zastupitelstva si nechali radní Leona Bucharová a místostarosta Pavel Pilař, oba zvolení za Nezávislé pro Netolice, opravdovou lahůdku. Oznámili totiž rezignaci na svá místa v radě města. Pavel Pilař se zároveň vzdal postu místostarosty. Oba se shodují v tom, že nesouhlasí se způsobem, jakým starosta Vladimír Pešek komunikuje s radou města. „Nechci být spoluzodpovědným za autoritářské, bezargumentační a bezanalytické řízení města,“ vysvětlil Pavel Pilař.
Deník: Jednoznačné vítězství v minulých komunálních volbách přineslo nezávislým kandidátům pohodlné vládnutí. Jak se však ukazuje, z pohodlí se snadno může stát velmi nepříjemná nejistota a z většiny menšina. I taková je politika.

Čtvrtek
Nový sběrný dvůr a také kompostárna v Krumlovské ulici, jež Prachatičtí otevřeli loni na podzim, sníží náklady na svoz a ukládání komunálního odpadu ve městě. Obyvatelé Prachatic to zatím ve svých rodinných rozpočtech nepoznají. Ušetří pouze ten městský. I tak hodlá město své obyvatele motivovat k ještě většímu třídění, lidem slibuje i více nádob na třídění odpadu.
Deník: Motivace v dnešní době je jasná, peníze. Dokud nebudou jednotlivci platit méně, když lépe vytřídí odpad, a více, když do popelnice vyhodí, co je napadne, žádné velké zlepšení se asi čekat nedá.

Pátek
Vzkaz pro budoucí generace ukrytý v prázdné lahvi od rumu našli pracovníci, kteří momentálně demolují bývalou strojovnu zimního stadionu ve Vimperku. Ze vzkazu starého čtyři desetiletí se tak současníci dozvědí nejen důvody, které k zapojení do brigádnické akce „Z“ tehdejší nadšence vedly, ale i to, že stavbu dokončovali v takových krutých mrazech, že jim zamrzl i hřejivý grog.
Deník: Jak vidno, člověk nemusí být Robinson na pustém ostrově, když chce poslat nějaký vzkaz. Pokud odhlédneme od spíše recesivního obsahu a formy vzkazu, je hezké se na chvíli zastavit a zavzpomínat třeba i na to, jaké počasí bylo před čtyřiceti roky. Takové mrazy totiž už málokdo pamatuje.

Sobota
Město Husinec odmítlo koupit za téměř 11 milionů restauraci s rozestavěnými pokoji. Majitel domu zvažuje, že tu vybuduje ubytovnu. Podnikání mu totiž prý komplikuje těsná blízkost azylového domu.
Deník: Strašák jménem Ubytovna pro nepřizpůsobivé už přestává fungovat a obce a města na něj neslyší tolik, jako před lety. A ani tlačení ke zdi nebývá tím nejlepším argumentačním prostředkem. Navíc, když v kase není nazbyt, není z čeho brát.

Autor: Redakce

13.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kde na Prachaticku nepůjde proud?

V okresním derby fotbalové I.B třídy zvítězili Lažišťští nad Záblatím přesvědčivě 5:1.
26

Derby jasně vyhráli domácí fotbalisté

Další byty budou už v pondělí

Prachatice – Už v pondělí schválí prachatičtí radní budoucí nájemníky ve volných městských bytech.

Teploty kolem nuly elektrárně Temelín svědčí

Temelín - Patnácti tisícům českých domácností by na rok stačila středeční denní temelínská výroba 52 608 megawatthodin.

Obrazem: Vimperští předškoláci vyrazili k zápisu

Vimperk - V pátek a v sobotu se konal v Základní škole TGM ve Vimperku zápis dětí do 1. ročníků.

Obrazem: Český červený kříž ukázal, jak pomoci zraněným

Prachatice - Přednášku, při které se účastníci nejen teoreticky, ale hlavně prakticky dozvěděli, jak pomoci zraněným, uspořádal při Dnech zdraví prachatický Český červený kříž. Zdravotnická instruktorka Českého červeného kříže Petra Šrámková účastníkům vysvětlila základní postupy při život ohrožujících stavech.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies