VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tajemný příkaz porušila až zlá ruka

Řepešín – Ta almara tam u Tischlerů stála odjakživa. Znal ji Josef, jeho otec, snad i děd. Přinejmenším. Což o to, skříň, co sloužila hned několika generacím, tu měli v každé druhé chalupě, a byly to panečku jinačí kousky než ta Tischlerovic. Jenže tuhle nikdo po dlouhá léta neotevřel.

15.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Marika Petrmanová

Kdo a co tam do ní ukryl, nikdo už nevěděl. Jeden z Tischlerů, jak se alespoň v rodině tradovalo, ji po noci, kdy se nad Šumavou přehnala zlá bouře a poničila kdeco, zavřel a pronesl, že pokud zůstane zavřená, vyhne se chalupě vše zlé. Víc k tomu neřekl, skonal a tajemství té skříně si odnesl s sebou.

Stejně jako jinde, se i Tischlerovi pro kus chleba museli jaksepatří nadřít a ani jim se nevyhnula různá protivenství, jež život přinášel. Děti se tu rodily i umíraly, sem tam se něco nedařilo tak, jak mělo, ale to patřilo k životu a nic zlého za tím nikdo nehledal. Před tím opravdovým zlem, před válkami, morem, a jen Bůh ví, před jakým neštěstím, je chránila tajemná skříň.

V rodině se povídalo kdeco. Neukojená zvědavost malovala barvité příběhy, ale příkaz byl příkaz a jediné slovo hlavy rodiny bylo svatější než sáhodlouhý proslov faráře. Zvláště, když u Tischlerů, co kdo pamatoval, nikdy nehořelo, dětí přežila víc než polovina a vždy měli co do úst i střechu nad hlavou. Co chtít víc. To se ví, vždy se našel nějaký chytrák, který Tischlery ponoukal a vysmíval se té směšné pověře. Zvláště, když se nedařilo tak úplně nejlépe, což jen odhalovalo celé to bláznovství.

Jenže Tischlerovic rodině ta skříň dávala naději a sílu se pokaždé pustit do práce s tím, že jim žádná pohroma dílo nezmaří. A přitom stačilo jen neporušit sice nepochopitelný, ale vcelku malicherný příkaz. Řekněte sami. Co víc si člověk může přát.

Tak by tomu bylo dodnes, kdyby se v Řepešíně neobjevil člověk líný a zlý, jenž sám nic dobrého nevykonal a v úspěších druhých nalézal příčiny svých nezdarů. V hospodě nabádal starého Tischlera, přemlouval děti, dráždil a nedal pokoj. Marně. Celá rodina věděla, že do skříně se nesmí. A tak, když jednou v neděli všichni seděli v lavici záblatského kostela, vkradl se do chalupy a skříň otevřel.

Nenašel v ní nic. Vůbec nic. Jen prach, jenž se po desítky let ukládal na policích. A když se Tischlerovi vrátili z kostela domů, vítal je s pošklebkem před domem a vysmíval se jejich malosti.

Otec spěšně vešel do domu, po něm žena i děti. Dlouze hleděli do temnoty otevřené skříně a jen nejmladší Josef nakreslil do prachu sluníčko. Těžko říci, co cítili. Snad zděšení, obavu ze zítřka, či jen smutek nad ztrátou něčeho, co sami nedokázali popsat. Nikdy o tom nemluvili. Skříň odnesli do stodoly a život šel dál. Nepřehnala se válka a nepřišel ani mor. Jen se už báli pustit do díla, u něhož si nebyli jistí, že jej nezhatí nějaká nepřízeň osudu.

Jaroslov Pulkrábek

Autor: Redakce

Místo události:
15.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
72

Cesta na Čkyni je zavřená

Marie Šejnová z Jámy přinesla deset kabelek do Kabelkového veletrhu Deníku.

Kabelek do sbírky přibylo, děkujeme. Sbíráme až do 31. srpna

Představujeme: Právě jsme se narodila, přivítejte nás!

Prachaticko - Představujeme nově narozená miminka v prachatické a strakonické porodnici. 

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Volarské náměstí je hotové, slavnosti mohou začít

Volary – Náměstí je hotové a zkolaudované. Přesně, jak si Volarští přáli. Stihli jeho rekonstrukci přesně na den podle plánu, do Slavností dřeva, které startují dnes, v sobotu 19. srpna, v devět hodin ráno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení