VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpouštění penále nesmí být automatické

Volary – Pouze polovinu z dlužného penále za neuhrazené služby spojené s užíváním bytu rozhodli volarští zastupitelé odpustit bývalému nájemníkovi.

31.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Dali tak jasně najevo nejen určitou vstřícnost, ale především postoj, že nehodlají odpouštět dluhy jako na běžícím pásu.

Bývalý nájemník dlužil původně i částky spojené s užíváním městského bytu, a to za roky 2003, 2005 a 2006. Dlužné částky za nájemné a služby se mu sice již podařilo splatit, nicméně stále zůstává povinnost uhradit i poplatky z prodlení. „Zbývá mu uhradit ještě necelých třicet tisíc korun. S odůvodněním, že se mu narodilo dítě, žádá o prominutí těchto poplatků, shrnula žádost bývalého nájemníka starostka Martina Pospíšilová s tím, že Správa domů a bytů doporučila prominout pouze padesát procent vyčíslených poplatků z prodlení.

Podobný případ není ani ve Volarech ojedinělý. „Mám trochu problémy, jak a podle čeho posuzovat podobné žádosti a zda penále odpustit, neodpustit, nebo odpustit jen část. Vždy to posuzujeme po delší době, než v jaké dluhy a penále vznikly. Už jsme to řešili i na radě města a vždy jsme rozhodovali individuálně. Je to vždy o subjektivním názoru. V tomto případě to sice dlužník nechal zajít opravdu hodně daleko, ale spíš se přikláním k názoru penále prominout. Měli bychom se zamyslet, jak k takovým věcem, jako je penále, přistupovat a možná stanovit nějaká pravidla,“ uvedl místostarosta Robert Pročka.

Odpouštění penále a k tomu stanovená pravidla by byla podle zastupitele Romana Kozáka velmi složitá záležitost. „Pokud se týká konkrétní žádosti, měli bychom ocenit, že ten občan dokázal splatit své dluhy. Sice je sám nadělal, ale postavil se k nim a splatil je. Na druhou stranu řešíme dluhy od roku 2003, pokud by přišel dřív, neřešili bychom tak vysokou částku,“ uvedl Kozák.

Pro vymýšlení pravidel nebyl příliš Petr Horálek. „Museli bychom vymyslet řadu variant a vždy by přišel někdo s jiným problémem a pak bychom museli kritéria měnit a upravovat,“ upozornil Horálek. S tím souhlasil i Vilém Mikšík. „Stanovit pravidla je na jednu stranu jednoduché, ale pak je posuzovat třeba po sedmi osmi letech na konkrétní případ už je mnohem komplikovanější. Museli bychom se ptát, proč jsme to nedokázali řešit dřív. Aby se pak z toho nestal návod pro jiné dlužníky,“ připomněl.

Proti prominutí penále v plné výši vystoupil i zastupitel František Krátký. Podle něho nelze prominout vše, protože by to dlužníci nebrali vážně. „Fakt, že bývalý nájemník uhradil dluhy, je v pořádku, to je jeho povinnost. Ale je třeba vidět i to, že s vymáháním dluhu je spojeno poměrně značné úsilí správce bytového fondu, je to plno dopisů, upomínek, osobních jednání,“ doplnil Krátký.

Autor: Miroslav Fuchs

31.5.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Švehlův most.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Vandal zavřel vstupy do úlů, včely se "upekly"

Prachaticko - Škodu za několik tisíc korun na poškození včelstvech, má podle policistů pravděpodobně na svědomí dvaatřicetiletý muž z Prachaticka.

Skončí opravy silnice Němčice - Češnovice dřív?

Němčice – Připravené, ale zatím bez asfaltu, jsou tři kilometry silnice ve směru z Češnovic na Němčice. Ve čtvrtek 17. srpna ráno řemeslníci firmy Eurovia dláždili nástupiště autobusových zastávek Břehov. „Od odbočky na hlavní silnici až zhruba do těchto míst máme základ pro vozovku připravenu,“ ujistil šéf čety řemeslníků a ukazoval na zastávku na druhé straně voz

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení