Palírnu, která umožňuje zpracování pěstitelských plodů lisováním i pálením již od roku 1999, proto nyní nabízí město zájemcům do pronájmu.
Důvodem je především nutnost krytí ztrát z městského rozpočtu. „Půl roku, kdy není sezona, jsme hradili všechny náklady včetně mzdových. V takovém režimu už to provozovat nechceme,“ vysvětlil nejnovější nabídku města jeho starosta Lubomír Dragoun. Palírna a moštárna ve Vlachově Březí je schopna zpracovat maximálně sto padesát tun ovoce za rok na dvanáct tisíc litrů. Roční objem výroby se ale mění v závislosti na úrodě drobných pěstitelů a zájemců o zpracování ovoce, a to zejména jablek, hrušek a švestek.

„Chceme palírnu a moštárnu nabídnout s tím, že by nám pálenice neměla peníze brát, ale spíše dávat a hlavně, aby fungovala. Většinu roku sice náklady na provoz byla schopna pálenice pokrýt, ale sezona není dostatečně dlouhá na to, aby se za ní vydělalo na celý rok. Teď to chceme pronajmout i za cenu, že nám to nic nepřinese, ale na druhou stranu nás to nebude také nic stát. V tuhle chvíli čekáme na nabídky,“ dodal Lubomír Dragoun.

Ten si od pronájmu slibuje alespoň zachování služeb, tedy pálení, moštování a kvašení ovoce. „Jestli by se tam navíc vyráběla ovocná šťáva, to je otázkou podnikatelského záměru zájemce. Pokud bychom z toho ještě dostali nějaký nájem, budeme samozřejmě rádi, ale jde nám hlavně o zachování služeb, nechceme to ale dál dotovat,“ zdůraznil vlachovobřezský starosta.

Momentálně jsou v palírně celníci, až ti určí termín, odkdy by mohlo město palírnu pronajmout. „Celníci, jako každý rok, uzavírají sezonu. Teď plombují zařízení a počítají vyrobený alkohol kvůli vyměření spotřební daně. Počítám, že by k dalšímu provozu a případnému pronajmutí mohla být palírna připravena na konci dubna. Rádi bychom, aby začala fungovat už v létě například výkupem ovoce,“ uzavřel Lubomír Dragoun.