VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nekonečné sucho bez deště přiživilo požár

Mojkov – Rok 1911 byl mimořádně suchý.

11.8.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Na prachatický okres spadl poslední vydatný déšť 17. května a od této doby, kromě několika menších dešťových přeháněk, až do srpna nepršelo. Toto nepříznivé počasí a mimořádné sucho se odrazilo i na nízkém růstu vegetace. Úroda byla nízká, obilí velmi špatné a sláma krátká.

Na tento suchý rok mají smutnou vzpomínku obyvatelé osady Mojkov u Dolního Kožlí na Prachaticku. Podle sčítání obyvatelstva z roku 1910 zde tehdy žilo celkem 84 osob.

Dne 10. srpna 1911 před polednem začalo hořet suché chvojí v uličce u domu Josefa Nárovce č. p. 15. Domek byl tehdy krytý dřevěnými došky a panující sucho a suchý vítr byly velmi dobrými pomocníky vznikajícího ohně, který se velmi rychle šířil. K tomu mu pomáhala ještě jedna další nepříznivá okolnost. Většina obyvatelstva byla tehdy na poli a než se stačila vrátit zpět, požár se rychle rozšířil na další venkovské domky. K ohni se urychleně dostavili členové některých okolních hasičských sborů ze Žárovné, Lažišť, Šumavských Hoštic, Vlachova Březí a také ze Záblatí. V účinném boji s tímto ničivým živlem bránil nedostatek potřebné vody. Teprve kolem šesté hodiny večerní byl oheň konečně zdolán.

Jeho následky však byly katastrofální. Vyhořelo celkem 14 domů v obci a ohně zůstal ušetřen pouze odlehlý statek Barbory Švecové č. p. 10. Domácí dobytek, hospodářské nářadí, zásoby píce, část sklizeného obilí, šatstvo a peřiny padly za oběť ohni. Celkem uhořela jedna jalovice, tři telata, tři kozy, sedm prasat, jeden vůl a množství drůbeže. Celkové peněžní škody byly odhadnuty na částku šedesát až sedmdesát tisíc korun a byly jen nepatrně kryty pojištěním.
Teprve druhého dne byla nalezena čtyři ohořelá těla. Tehdy si někteří lidé vzpomněli, že při velikém shonu se vrátila zpět do svého domu manželka Petra Velíška křestním jménem Anna, která chtěla zachránit dobytek a děti. Rychle šířící se oheň ji zabránil v útěku a návratu. Matka se třemi dětmi ve věku od tří do pěti let se ukryla ve sklepě svého domu, kde se všichni udusili. Pohřeb obětí požáru se konal 13. srpna 1911 za velké účasti lidu. Ve prospěch postižených byly konány dobrovolné peněžní sbírky, které poskytly postiženým první základní pomoc. Odstranění následků zhoubného požáru však trvalo ještě několik dalších let.

PhDr. Václav Starý, archivář

11.8.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravy ve Slámově ulici by měly být hotovy do konce srpna. Od 21. srpna nepoteče lidem v okolí týden teplá voda.
11

V prachatické Slámově ulici nepoteče teplá voda

Zástupci Krajského úřadu jednali se starosty a dopravci o chystaném zpoplatnění provozu na vybraných silnicích I. třídy.
15

Zpoplatnit dopravu chtějí i na silnici I/22

Žena po pondělní nehodě v nemocnici zemřela

Tučapy - Ještě v pondělí byla nehoda, k níž došlo před desátou dopoledne, přestupkem. Dnes už je šetřena kriminalisty jako trestní čin usmrcení z nedbalosti.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Okolo jižních Čech 2017 nabídne kvalitní podívanou

Jindřichův Hradec /ROZHOVOR/ – Každý pátek na stránkách Deníku budeme v průběhu srpna přinášet letní seriál Deníku, který jsme pojmenovali: Okolo jižních Čech 2017.

Projekt Duhové ulice se trochu mění, bude dlažba

Prachatice – Dnešní kontrolní den u rozkopané Duhové ulice v Prachaticích vyřeší podle slov Jaromíra Markytána, vedoucího odboru investic, radou odsouhlasené změny v projektové dokumentaci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení