VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jeden oční lékař podle VZP na Vimpersko stačí

Vimperk – Obyvatelé města a spádové oblasti měli jen chvíli naději, že na vyšetření u očního lékaře nebudou muset čekat někdy až několik měsíců.

5.2.2010 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Podle informace starosty Vimperka Pavla Dvořáka totiž měl začít ve městě působit druhý oční lékař. Jenomže nezačne, alespoň ne tak, jak si vedení radnice představovalo a jak o tom informoval na jednání zastupitelstva ještě na konci ledna starosta Pavel Dvořák.

„V prostoru bývalé zubní ordinace by po menších stavebních úpravách měla vzniknout ordinace oční lékařky a prodejna optiky,“ odpověděl tehdy starosta na dotaz Františka Schwambergera při jednání zastupitelstva, kdy se konečně změní situace se zajištěním služeb specializovaného lékaře. „Ty čekací doby jsou hrozné,“ podotkl.

V té době už platilo, že oční lékařce, která má mimo jiných i oční centrum ve Strakonicích, kam dojíždí poměrně významná část obyvatel Vimperka, kteří očního lékaře potřebují, Všeobecná zdravotní pojišťovna v rámci úsporných kroků nepotvrdila příslib úvazku 0,6 lékaře. Podle vyjádření VZP v Českých Budějovicích je zdravotní péče v odbornosti očního lékařství v oblasti Vimperka dostatečně zajištěna.

„Okamžitě jsem psal na VZP do Českých Budějovic a také lékařka dělá vše pro to, aby sem alespoň na dílčí úvazek přišel oční lékař v průběhu února, nejpozději března. Byl jsem zděšen tím, co se ve zdravotnictví děje a jak se kupují části úvazků kdekoli v republice a převádí se třeba až na její druhý konec,“ uvedl starosta.

Podle očního lékaře, který jako jediný má v současnosti ve Vimperku oční ordinaci se už situace s termíny objednání zlepšila. „Už je to docela dobré, momentálně objednáváme pacienty do konce února, takže objednací doby by neměly přesáhnout dobu jednoho měsíce,“ potvrdil Deníku lékař Petr Dušek.

„Domníváme se, že v tento moment je zdravotní péče v odbornosti očního lékařství v oblasti Vimperku dostatečně zajištěna. O této situaci jsme vedení města informovali dopisem, kde jsme podrobně uvedli veškeré důvody, které nás vedou k tomuto závěru,“ informoval za VZP v Českých Budějovicích Viktor Lavička.

Ve čtvrtek starosta města Pavel Dvořák pro Deník upřesnil, že situace kolem otevření ordinace dalšího očního lékaře nevypadá nejlépe. „Podle vyjádření, které jsem obdržel od ředitelky VZP v Českých Budějovicích, si pojišťovna provedla anonymní šetření, které prokázalo, že se současná praxe očního lékaře zlepšila, čekací doby se částečně zkrátily a navíc chce lékař přijmout sestru, což by urychlilo administrativní úkony. Tím pádem zatím o navýšení úvazků očního lékaře neuvažují,“ potvrdil starosta s tím, že o výsledku informoval jak radu města, tak i radu seniorů. Uvedl dále, že oční lékařka má i nadále zájem otevřít alespoň na dva dny v týdnu svou ordinaci s tím, že v rámci své praxe přesune část výkonů právě do Vimperka.

„Dneska se do toho pustím. Napíšu na VZP dopis jak za naše členy ve Vimperku, tak za lidičky ve spádových obcích,“ uvedla Marie Hadravová za Svaz tělesně postižených ve Vimperku. Podle jejích slov se zejména seniorům nelíbí dlouhé čekací doby přímo u lékaře, stejně tak i termíny pro objednání. „Pan doktor se sice ohání tím, že přijme sestru, takže to pak nebude trvat déle než měsíc, ale i tak je to hrozně dlouhá doba a to nemluvím o vybavení ordinace,“ tvrdí Marie Hadravová. Nelíbí se jí ani jednání lékaře ve vztahu k již objednaným pacientům. „Lidi sem přijedou na objednaný termín a doktor tu není a ani to těm pacientům nedá vědět,“ uvedla Marie Hadravová.

Když jsme telefonicky kontaktovali očního lékaře, zvedla telefon sestra. Jeden z příslibů na zlepšení situace tedy Petr Dušek dodržel. „Sestra je tu od začátku února,“ potvrdil lékař. Tím by se měly urychlit administrativní úkony spojené s vyšetřením pacientů a jejich objednáváním. „Taková situace nastala v loňském roce pouze jednou a jednalo se o skutečně výjimečnou záležitost, která se opravdu nedala předpokládat,“ ohradil se lékař k výtce na nepřítomnost v ordinaci v době, kdy měl objednány pacienty.

Autor: Miroslav Fuchs

5.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

MARTA WEBEROVÁ byla za Vlastimila vdaná 24 let, měli spolu téměř dvanáctiletého syna Martina a dvaadvacetiletou dceru Janu, když přišel 31. srpen 2002 a vše změnil.
8

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Volarské náměstí čeká první zatěžkávací zkouška. Slavnosti dřeva 2017.
8

Volarské náměstí je hotové, slavnosti mohou začít

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala Hradeckem, u Vlachova Březí zavřela silnici

Jindřichohradecko, Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani Jindřichohradecko.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Vandal zavřel vstupy do úlů, včely se "upekly"

Prachaticko - Škodu za několik tisíc korun na poškození včelstvech, má podle policistů pravděpodobně na svědomí dvaatřicetiletý muž z Prachaticka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení