Na Prachaticku bylo za poslední tři roky evidováno třiačtyřicet požárů sazí v komínovém průduchu či požárů komínů od jisker nebo zazděných trámů. Vyčíslené škody přitom dosáhly výše přes jeden milion korun. Ve všech případech to byly požáry vzniklé při použití spotřebičů na tuhá paliva, spotřebiče na paliva kapalná či plynná žádné požáry nezpůsobily.
„V roce 2008 bylo těchto požárů čtrnáct, o rok později šestnáct, v loňském roce jsme jich zaznamenali třináct. V celkovém objemu požárů není ucpání komínů jejich nejčastější příčinou, ucpané komíny nebo nevhodné nakládání s nevyhaslým popelem ale může způsobit i jiné komplikace,“ upozorňoval ředitel prachatické pobočky Jihočeského hasičského záchranného sboru Milan Raba.
Od začátku letošního roku si mohou čištění spotřebičů a komínů zajišťovat sami jejich majitelé, každý rok ovšem musí být provedena prohlídka, kterou může provádět jen odborně způsobilá osoba. Revizi, která musí být prováděna vždy po uvedení spalinové cesty do provozu, před výměnou či instalací spotřebiče, nebo po komínovém požáru, smí provádět také jen držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví. Seznam těchto odborníků může zájemce nejsnadněji vyhledat na www.skcr.cz, což jsou stránky Společenstva kominíků České republiky. Ti při kontrole vystaví majiteli spotřebiče zprávu, kterou, v případě, že by vznikl požár, hasiči vyžadují.
„Pokud by někdo požár zaregistroval, je nutné volat linky 112 nebo 150. A pokud by někdo chtěl požár hasit sám, tak musí pamatovat na to, že se nikdy nehasí vodou, která by mohla způsobit roztržení komínového tělesa. Nejvhodnější k hašení těchto zařízení je suchý písek, a když už nemá člověk jinou možnost, než použít hasící přístroj, pak by měl použít například ten práškový,“ doplnil dále vedoucí oddělení prevence prachatických hasičů Hynek Sojka.
Jedním z podnětů pro novelizaci zákona byly podle hasičů časté případy nadýchání se zplodin kouře, jejichž příčinou může být rovněž ucpaný komín. „Tohle riziko je samozřejmě velmi reálné, nadýchání se zplodin kouře může být velmi nebezpečné,“ upozorňoval Raba.
Podle zákona je povinností každého majitele spotřebiče také uzavření nevychladlého popela do nehořlavé nádoby. Při všech porušeních těchto zásad požární bezpečnosti majitelům spotřebičů hrozí nejen požár či další podobné komplikace, ale také finanční sankce. „Při tomto přestupku může být majiteli udělena finanční sankce ve výši až deset tisíc korun, v případě, že by byl způsoben požár, je to sankce do pětadvaceti tisíc,“ doplnil závěrem ředitel prachatického hasičského záchranného sboru Milan Raba.

KOMINÍCI NA PRACHATICKU
Roman Paule, Hracholusky775316027 
Josef Reindl, Mičovice777254276 
Stanislav Texler, České Žleby777195828 
Pavel Stupka, Prachatice606876388 
František Regál, Skály /ST/605268121