VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akce knihovny se zaměřují především na mládež

Zbytiny – I zhruba v deset kilometrů vzdálené obci jižně od Prachatic mají obyvatelé k dispozici malou knihovnu.

12.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Z archivu městské knihovny Prachatice

Tu podle slov mnohaletého knihovníka Josefa Chaloupky mohou od sedmdesátých let minulého století najít v budově obecního úřadu, a to v prvním patře, kde pro její potřeby byla vyhrazena jedna místnost. „I když za tu řadu let náš knihovnický fond narostl, momentálně tady máme zhruba čtrnáct set knih. V minulém roce se totiž uskutečnila taková větší čistka, kdy jsme z knihovny vyřadili některé tituly. Z nich to byly především knihy zastaralé a politické,“ mluvil o důležitém kroku Josef Chaloupka, který upřesňuje, že od téhož roku si čtenáři mohou všechny tituly vyhledávat i přes on–line katalog.
A jak uvedl dále, jejich obliba se samozřejmě řídí podle toho, kdo tím čtenářem je. „Čtenářky, hlavně tedy ty starší, mají stále v oblibě červenou knihovnu. Mužská část zase ráda sáhne pro literaturu vojenskou a nebo vzpomínkovou. A u dětí rozhodně převládají pohádky a dobrodružné příběhy,“ ujistil s tím, že knihu si všichni čtenáři mohou zapůjčit i z výměnných souborů prachatické městské knihovny.
A protože se v loňském roce v knihovně uskutečnily velké změny, nezbylo moc času na pořádání akcí. „To by se rozhodně mělo napravit v tom letošním. I dříve jsme spolupracovali se školou, a to i mimo výpůjční dobu. Například jsme s dětmi strávili čas při menší besedě, kdy jsme si společně povídali o tom, jak se jim daná kniha líbila. Letos se tak pod záštitou knihovny bude pořádat čtenářská soutěž, více o ní ale neprozradím. Ať se mají mladí čtenáři na co těšit,“ směje se.
A právě i mladší čtenáři podle jeho slov také využívají veřejný internet, který je v knihovně už nějakou dobu k dispozici. „Pokud ho nemají doma, zajdou k nám. Jde především o studenty, kteří si na něm potřebují něco vyhledat do školy,“ mluvil o dalším využití Josef Chaloupka.
Ten také dále prozradil, že v letošním roce se mimo některých akcí mohou čtenáři těšit i na nové tituly, které do místní malé knihovny přibudou.
„Ještě nemám přesný seznam, určitě se ale zaměřím na mládež, pro kterou se také většina akcí u nás pořádá. na své by si ale také mohli přijít starší čtenáři. Plánuji, že bych pořídil i nějaké historicko–válečné tituly,“ závěrem uvedl knihovník Josef Chaloupka s tím, že seznam nových knih bude hotový přibližně v dubnu tohoto roku.

Obecní knihova Zbytiny
– v historických pramenech není o zdejší knihovně žádná zmínka do roku 1945, až o dva roky později byla v místní dvoutřídní škole založena školní knihovna, od roku 1979 je umístěna v budově obecního úřadu, kde je pro její účely vyhrazena v prvním patře jedna místnost.
– návštěvníci knihovny mají k dispozici i veřejný internet.
– v současné době má knihovna třicet čtyři registrovaných čtenářů, z toho je čtrnáct dětí.
– výpůjční doba je každé pondělí od čtyř do šesti hodin odpoledne.

Autor: Miluše Reindlová

12.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rybník na Horní Bráně je jedním z míst, kde režisér Václav Marhoul natáčí Nabarvené ptáče.
22

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Ilustrační foto

Bezproudí na Prachaticku

OBRAZEM: Dřevákový rekord letos odolal

Volary - Nedělní program Volarských slavností dřeva je neodmyslitelně spojen s dřevákovým průvodem.

OBRAZEM: Bývalí pracovníci lhenické Fruty se sešli po třiceti letech

Lhenice - Velmi příjemné setkání bývalých pracovníků Fruty Lhenice se konalo v pátek večer právě ve Lhenicích na Prachaticku.

OBRAZEM: Strunkovické letiště slavilo narozeniny

Strunkovice nad Blanicí - Pětašedesáté narozeniny slavilo v sobotu letiště ve Strunkovicích nad Blanicí. Na tři tisícovky návštěvníků se vypravily na Letecký den, který byl plný nádherných leteckých produkcí.

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení