VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horská služba pomohla mnoha lidem

Prachaticko – Zimní sezona, která na Šumavě v loňském roce začala se spuštěním vleků v lyžařských areálech 19. prosince, skončila 5. dubna, na Velikonoční pondělí. Šumavská Horská služba za tu dobu vyjela k 788 případům. Oproti sezoně loňské byla ta letošní kratší zhruba o měsíc. Podle náčelníka Horské služby Michala Janďury byla spíše průměrná. Přesto ale na sněhu zemřeli dva lidé.

9.4.2010
SDÍLEJ:

Horská službaFoto: Archiv

„Ze 788 úrazů, při nichž jsme museli zasahovat, bylo 228 předáno dále Zdravotnické záchranné službě. V těchto případech šlo o těžká zranění, třikrát musel být povolán dokonce vrtulník záchranné služby. Nejhorší byl na Šumavě, ale i na jiných Českých horách, poslední týden v lednu. Na Prachaticku došlo v té době bohužel k úmrtí dvou lidí, a to i přes veškerou snahu Integrovaného záchranného systému,“ uvedl náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.

Podle jeho slov se jednalo o případ německého pětatřicetiletého občana, který byl nalezen v oblasti Plešného jezera silně podchlazený. I když byl v kritickém stavu převezen do Krajské nemocnice v Českých Budějovicích, stabilizovat se ho nepodařilo.

Druhý případ úmrtí zaznamenala Horská služba v oblasti Zadova. „Jednalo se o mladšího muže, který zemřel po infarktu myokardu. Také v jeho případě byly snahy o zachování života bohužel bezvýsledné,“ pokračoval Janďura.

Podle jeho slov je snaha o bezpečnost ze strany lyžařů znát, není však ještě stoprocentní. „Doporučujeme všem návštěvníkům zejména používání ochranných přileb. A i přesto, že zejména mladí lidé a děti už přilby považují za nutnost, ostatní je ještě nepoužívají tak, jak bychom si představovali. Většina sjezdových tratí je přitom v lesním prostředí a pokud někdo vyjede z dráhy, jsou zranění většinou velmi vážná,“ upozorňoval náčelník Horské služby s tím, že mezi nejtěžší úrazy patří poranění krční páteře či hrudních obratlů, stejně tak jako poškození pánve.

Novinkou v letošní sezoně byla pro Horskou službu spolupráce s Policií České republiky v hlídkách, takzvaných Ski patrolách. Tato spolupráce začala v Západočeském kraji v oblasti Železné rudy 16. ledna letošního roku. Později pokračovala i v jihočeské části Šumavy.
„Jeden ze zásahů Ski patroly jsme zaznamenali 29. ledna v okolí Kvildy, kdy bylo hlášeno pohřešování sedmi dětí a dvou učitelů. Ve spolupráci s Policií ČR se je podařilo najít a dopravit zpět do ubytovacího zařízení,“ pokračoval Janďura. Jeden z posledních zásahů letošní sezony se potom odehrál ve velikonočním týdnu na Zadově, kde spadl devítiletý chlapec ze střechy penzionu. „Také v tomto případě se nám podařilo pomoci a zdá se, že chlapec bude v pořádku a bez následků,“ konstatoval Janďura.

Podle něj nebyla letošní zima nijak dramatická a zásahy nekomplikoval ani sníh, který padal spíše pozvolna. „Ve srovnání například se sezonou 2004–2005 byly letošní podmínky příznivější,“ zakončil Michal Janďura.

Radek Štěpánek

9.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bezproudí na Prachaticku

Vyzkoušet si život zdravotně postižených měli šanci školáci ve Volarech.
45

OBRAZEM: Volarské děti už vědí, jak překonávat bariéry

Saxofony ve volarském kostele zahrály pro jeho opravu

Volary - V pátek 23. června vpodvečer se v kostele svaté Kateřiny Alexandrijské ve Volarech uskutečnil saxofonový koncert. Římskokatolická farnost Volary, ve spolupráci se ZUŠ Volary připravily benefiční koncert, jehož výtěžek půjde na opravu kostela.

Kam v neděli za kulturou?

Prachaticko - Přinášíme vám přehled nejen kulturních akcí na neděli.

Cipískoviště skončilo. Nahradí ho Pískoviště

Písek – K nejpopulárnějším kulturním akcím ve městě patří Cipískoviště se sochami z písku a akcemi hlavně pro děti. O název Písečtí přišli, ale akce bude pokračovat dál.

Do tmy září Lucerna, zahradě doslova sluší

Kratochvíle - Jedenadvacet TYLáků se vystřídá v sobotu večer na divadelních prknech v zámecké zahradě Kratochvíle.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies