VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Solární panely prorůstají krajinou

Prachaticko – Stáváme se světovou sluneční velmocí.

20.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Ne, to není vtip, přírůstek plochy slunečních elektráren jsme za loňský rok měli po Německu největší na světě a dá se prý očekávat, že letos nám bude patřit dokonce prvenství. Přitom výkon všech solárních panelů už je zhruba takový, jako má třetina jaderné elektrárny Temelín. A boom fotovoltaiky prý ještě není u konce, alespoň co se našeho regionu týče. V současné době pomalu rostou panely v Těšovicích, další fotovoltaická elektrárna se staví u Pěčnova.
„Jedná se o soukromou iniciativu. Stavba byla schválena zastupitelstvem s tím, že nikdo nebyl proti. Nikomu přitom umístění panelů nevadí. Já sám jsem zastánce této technologie, do výkupních cen se plést nechci. Podle mého názoru je to rozhodně lepší řešení, než stavět další atomové elektrárny. Například Austrálie využívá solární energii celkem bez problémů. Navíc to je k přírodě šetrnější a méně nebezpečné,“ uvedl starosta Pěčnova Josef Král.
Solární energie je považována za obnovitelný zdroj, jehož získáváním navíc nehrozí znečišťování prostředí. Háček je ale v tom, že pro budování fotovoltaických elektráren se místo průmyslových areálů využívá často kvalitní zemědělská půda, panely jsou pak umisťovány na nevhodná místa, což krajinu poškozuje.
„Průmyslové areály by se pro takové účely měly využívat prioritně, stejně jako nějaká nekvalitní území. To, co se děje teď, jasně deklamuje to, jak se dá dobrá myšlenka zkazit. Ve volné krajině jsou fotovoltaické panely samozřejmě negativním jevem, které narušují krajinný ráz a zároveň ničí biotopy,“ komentoval nynější situaci prachatický krajinný ekolog Alois Pavlíčko.
Například v Netolicích byla fotovoltaická elektrárna postavena v území průmyslové zóny, na plochách patřících soukromníkům. Malou část pozemků vlastní i město, které je pronajímá provozovateli. „U nás to naštěstí není odnikud příliš vidět. Jinde to ale problém je a krajina tím samozřejmě trpí. Myslím, že by se takové zásahy měly plánovat s větší rozvahou,“ uvažoval starosta města Oldřich Petrášek.
Schvalování ploch určených k umístění solárních panelů spadá pod odbory životního prostředí. Ty samozřejmě posuzují vliv na přírodu a krajinný ráz. Jestliže se ale jedná o oblast vyčleněnou k průmyslovému zastavění, většinou už situaci neovlivní. „Myslím si, že ne všechny fotovoltaické elektrárny jsou umístěny správně, záleží ale na více okolnostech,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Prachaticích Marie Peřinková s tím, že v Prachaticích se žádná fotovoltaická elektrárna nechystá. To ale neplatí pro zbytek regionu.

Autor: Radek Štěpánek

20.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravy ve Slámově ulici by měly být hotovy do konce srpna. Od 21. srpna nepoteče lidem v okolí týden teplá voda.
11

V prachatické Slámově ulici nepoteče teplá voda

Zástupci Krajského úřadu jednali se starosty a dopravci o chystaném zpoplatnění provozu na vybraných silnicích I. třídy.
15

Zpoplatnit dopravu chtějí i na silnici I/22

Žena po pondělní nehodě v nemocnici zemřela

Tučapy - Ještě v pondělí byla nehoda, k níž došlo před desátou dopoledne, přestupkem. Dnes už je šetřena kriminalisty jako trestní čin usmrcení z nedbalosti.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Okolo jižních Čech 2017 nabídne kvalitní podívanou

Jindřichův Hradec /ROZHOVOR/ – Každý pátek na stránkách Deníku budeme v průběhu srpna přinášet letní seriál Deníku, který jsme pojmenovali: Okolo jižních Čech 2017.

Projekt Duhové ulice se trochu mění, bude dlažba

Prachatice – Dnešní kontrolní den u rozkopané Duhové ulice v Prachaticích vyřeší podle slov Jaromíra Markytána, vedoucího odboru investic, radou odsouhlasené změny v projektové dokumentaci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení