VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejcennější pohlednice odhalují neznámé podoby města

Toulky starým Vimperkem. Tak se jmenuje pořad, který již čtvrtý rok přitahuje pozornost vimperské veřejnosti.

1.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustarční fotoFoto: Redakce

Vimperk – Pomocí velkoplošné projekce profesor vimperského gymnázia a předseda Stifterova pošumavského železničního spolku Roman Hajník přibližuje město tak, jak vypadalo před mnoha desetiletími. Kudy vedla cesta za sběratelstvím starých pohlednic a co nás čeká při dalším pokračování toulek prozradil Roman Hajník v následujícím rozhovoru.
Co tě přivedlo ke sbírání starých pohlednic Vimperka?
Impulsem byla jednoznačně možnost napsat knihu o minulosti města. Stalo se tak v létě 2006 ve Volarech, kdy Roman Kozák křtil knihu Zmizelé Volarsko a tuto možnost mi nabídl s tím, že křtu budou přítomni zástupci nakladatelství Paseka. Když jsme spolu tenkrát mluvili, měl jsem k dispozici jen asi pět starých pohlednic Vimperka. Během roku jsem jich z různých zdrojů měl asi 600. Potom ale ještě přibyly další kousky.
Kolik takových pohlednic může existovat a jaké jsou nejcennější a jakou ty máš?
Dá se předpokládat, že jich bude určitě více než 1000, navíc mnohé z nich jsou v české i německé verzi. Všechny pohlednice samozřejmě ještě nemám, ale moc mi jich už nechybí. Cením si nejstarší pohlednice, která se datuje do roku 1893. A potom všech těch, které pomáhají k odhalení podoby Vimperka, jakou už dnes neznáme a už bychom ji jinak ani nezjistili.

Máš nějaké sběratelské přání?

Vím o několika poměrně velmi vzácných pohlednicích Vimperka, které budou velmi těžko k sehnání. Jsou to různé koláže nebo litografie, vzniklé buď před rokem 1900 nebo jen těsně po něm. Získat je nebude žádný lehký úkol, ale jsem trpělivý, a to se u sběratelství vyplatí.
Co nás čeká v březnovém pokračovaní Toulek starým Vimperkem?
U dalšího dílu Toulek bych se chtěl zastavit u nových pohlednic starého Vimperka, které mám k dispozici, některé záběry skutečně stojí za to, a potom jsem dlužen ještě nálepky na krabičky od zápalek z Vimperské sirkárny, která byla v provozu do roku 1906.
Co zajímavého v historii města jsi objevil?
To by bylo na velmi dlouhé vyprávění, zajímavostí je celá řada, ale momentálně jsem velmi zvědavý na to, zda-li se potvrdí, že na jednom z nově objevených zámeckých malovaných stropů je vyobrazení zámku z poloviny 16. století a navíc se třemi věžemi – to by byla opravdu bomba.
Existuje nějaký záběr, který nedokážeš zařadit?
Je jich bohužel celá řada. Některé konzultuji s lidmi ve městě, s vedoucí vimperského muzea Milenou Smolovou nebo se starousedlíky. Záběry jednotlivých stavení bez dalších údajů dnes jednoduše nelze určit, tím spíše, pokud samotný objekt už nestojí. Ale třeba budu mít někdy štěstí.

1.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
72

Cesta na Čkyni je zavřená

Marie Šejnová z Jámy přinesla deset kabelek do Kabelkového veletrhu Deníku.

Kabelek do sbírky přibylo, děkujeme. Sbíráme až do 31. srpna

Představujeme: Právě jsme se narodila, přivítejte nás!

Prachaticko - Představujeme nově narozená miminka v prachatické a strakonické porodnici. 

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Volarské náměstí je hotové, slavnosti mohou začít

Volary – Náměstí je hotové a zkolaudované. Přesně, jak si Volarští přáli. Stihli jeho rekonstrukci přesně na den podle plánu, do Slavností dřeva, které startují dnes, v sobotu 19. srpna, v devět hodin ráno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení