Než je schválí zastupitelé, může kdokoli podat námitky, připomínky a návrhy, které by bylo možno do změny číslo jedna zapracovat. Do současné chvíle zaevidovali pracovníci odboru jedenáct připomínek. „I my jsme připravili některé změny, které bychom za město chtěli do platného územního plánu nově zapracovat,“ potvrdila Martanová.

Většinou se návrhy a připomínky týkaly změny způsobu využití konkrétních ploch. Týkaly se většinou žádostí o zahrnutí do nového územního plánu. Aby zabránili dalším průtahům s přípravou nového územního plánu, schválili zastupitelé v loňském roce stop stav ke 20. prosinci. „Část připomínek se týkala i nových ploch pro zařazení do územního plánu. V minulosti byly z územního plánu vypuštěny dvě plochy a jejich majitelé je chtějí zařadit zpět. Jedna plocha byla tak říkajíc v rezervě. V takovém případě není možno vydat územní rozhodnutí a následně stavební povolení, nejprve je potřeba mít pozemek řešen v územním plánu,“ zdůraznila místostarostka s tím, že se jedná o velkou plochu se záměrem průmyslového rozvoje.

Původně byla plocha redukována na základě rozhodnutí CHKO Šumava, protože se nachází ve druhé zóně ochrany přírody. Další plochy byly z nového územního plánu vypuštěny na základě připomínek ochrany zemědělského půdního fondu krajského úřadu, protože se jedná o zemědělské půdy první třídy s nejvyšší kategorií ochrany.

Občané mohou podávat své podněty, připomínky a náměty ke změně územního plánu do doby, než zastupitelé rozhodnou o konečném znění návrhu. Místostarostka Jaroslava Martanová odhaduje dobu, kterou budou mít zájemci, na půl až tři čtvrtě roku. „Do té doby bude stavební odbor shromažďovat veškeré podněty. Pokud se týká financování, změna bude hrazena částí z poplatků žadatelů o změnu, zčásti od města, které bude rovněž uplatňovat své záměry,“ dodala místostarostka Martanová.