VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přes dvacet let si starostové mysleli, že je zákon jasný

Šumava - Zpracovat nezávislý právní výklad platnosti Plánu Péče na rok 2014 - 2017 i postavení členů Rady NPŠ by měl podle pátečního doporučení rady zajistit ředitel Správy Pavel Hubený.

31.1.2015
SDÍLEJ:

Sídlo Správy NP Šumava ve Vimperku, ilustrační foto.Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Plán péče o Národní park Šumava i velká novela zákona o ochraně přírody a krajiny byly hlavními tématy včerejšího prvního jednání Rady NPŠ v novém složení.


Podle předsedy Rady Miloše Picka zahrnují výstupy z jednání několik doporučení směrem k řediteli Správy parku Pavlu Hubenému. A to zejména k výkladu postavení Rady a jejích členů. Ačkoliv se může zdát, že postavení Rady parku a části členů je dáno ze zákona, výklad tohoto ustanovení se neshoduje s představami rady a ministerstva životního prostředí. „Jak se ukázalo i na základě rozsudku Městského soudu v Praze ve věci Plánu péče, výklad není alespoň ze strany ministerstva životního prostředí tak jednoznačný. My jsme podle zákona žili přes dvacet let, ale zřejmě není jasné, zda členové Rady ze zákona mají mandát jako osobnosti nebo jako zástupci obcí, každý se na to zřejmě dívá jinak. Proto jsme rozhodli, že chceme vědět, jak to je. Sice je možné, že výklad zákona v případě plánu péče bude na stole ještě dříve, protože dnes by měl rozhodnout nejvyšší správní soud v Brně ohledně kasační stížnosti podané ministerstvem životního prostředí. Ale podle mého názoru do takových detailů Nejvyšší správní soud ve svém rozhodnutí v tuto chvíli nepůjde," říká Miloš Picek.

Pro ministerstvo životního prostředí je přitom rozhodnutí Nejvyššího správního soudu podstatné z důvodu žádosti o odkladný účinek rozhodnutí městského soudu v Praze, který zrušil Plán péče o Národní park Šumava. „Podle našeho názoru, a proto požadujeme i právní rozbory, ministerstvo znovu jednalo v rozporu se zákonem, když nečinilo tak, jak mu městský soud rozsudkem uložil. Ministerstvo se nás sice snaží přesvědčit, že pro region Šumavy je lepší, aby Plán péče platil, nicméně je tu rozhodnutí soudu ve věci Plánu péče a ministerstvo se jím neřídí. Pak se ptáme, zda platí zákony, nebo ne," dodal předseda Rady parku.


Jinými slovy potvrdil názor Rady, že na základě rozhodnutí soudu vnímá Plán péče pro NPŠ pro roky 2014 až 2017 jako neplatný. „Šumava prostě plán péče nemá, protože tak řekl soud a obce toto rozhodnutí ctí," doplnil.

Pokud se týká velké novely zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou se včera Rada parku sice zabývala, nicméně spíše v informační rovině, k té se dosud Rada parku nevyjadřovala. Důvodem byla její podpora pro senátní návrh speciálního zákona o NPŠ. „Nicméně jedním z výstupů z dnešního jednání Rady parku je požadavek, aby ředitel Správy parku neprodleně informoval o jakýchkoliv změnách ve vztahu k tak zvaným podzákonných normám, které by měl zákon připravit. Zatímco bude mít vláda po předložení návrhu novely šedesát dnů na to, aby se jí zabývala, bude v souběhu s tím připravovat ministerstvo životního prostředí znění platné po přechodné období po dobu dvou či pěti let a hlavně bude připravovat to, čeho se obce v tuto chvíli nejvíce obávají, a to jsou klidová území," uvedl Miloš Picek.


Budoucí situace s přístupností území v Národním parku Šumava by totiž mohla doznat naprosto zásadních omezení. „Dovedeno ad absurdum, na území národního parku bude možno za určitých podmínek vstupovat do všech zón, ale ne už do klidových území. A pak se podzákonnou normou opatřením obecné povahy může zcela absurdně vyhlásit klidové území na sto procentech území národního parku. Nebo třeba jen na čtyřiceti procentech, ale i to je na hony vzdálené tomu, co bylo v regionu dohodnuto," dodal předseda Rady parku. Ta po pátečním jedná řediteli doporučila, aby rámce toho, co se kde a za jakých podmínek bude v národním parku smět, jak je bude připravovat, neprodleně postupně předkládal Radě parku.

Autor: Miroslav Fuchs

Místo události:
31.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Polné na Šumavě se natáčel film Jerzyho Kosińského - Nabarvené ptáče.

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Ilustrační foto

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Český Krumlov – Lešení nyní stojí ve velkém výběhu medvědária na českokrumlovském zámku. Medvědice Marie Terezie ve vedlejším betonovém výběhu si moc klidu neužije.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

OBRAZEM: Missky v Táboře běhají kolem Jordánu

Tábor – Deset finalistek charitativní soutěže krásy Miss Face Taťany Makarenko se v táborském hotelu Palcát připravuje na svůj galavečer, v němž se 30. září rozhodne, které čtyři dívky si odnesou korunku krásy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení