VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prachatičtí dají záběry pouze policii a soudu

Prachatice - O kontrolu záznamu z kamer může požádat kdokoliv, provedou ji městští strážníci.

11.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

K jedenácti pohyblivým kamerovým bodům v loňském roce v Prachaticích podle slov Iva Novotného, ředitele Městské policie Prachatice, přibyly dva pevné. „Ty pozorují nově postavené hokejbalové hřiště v parku Mládí a jeho okolí," vysvětlil.


Od samého začátku kamerového systému ve městě jsou podle jeho upřesnění nejvíc exponované kamery na Velkém a Malém náměstí.
„V centru je nejvíc restaurací a tím logicky i také největší pohyb osob, a to především
v nočních hodinách," zdůvodnil Ivo Novotný.


Kamery v Prachaticích sice hlídají hlavně pořádek nebo případné výtržníky, ale umějí i pomoc. Například v případě krádeží nebo nehod, od kterých viník odjede. „Zhruba jednou až dvakrát v týdnu si od nás záznam z kamer žádá Policie ČR. Přijít může i sám majitel auta," popsal. Není to ovšem tak, že by člověk, který má například na vozidle škodu, mohl na záznam podívat. „Když uvede přibližný čas, my záznam zkontrolujeme a 
v případě, že najdeme záznam přestupku, předáváme ho 
k řešení na městský úřad," 
řekl.

Městské kamery:Prachatičtí městští strážníci mají k dispozici v ulicích města třináct kamerových bodů.
Přestupek nejčastěji odhalí kamery na Velkém a Malém náměstí.
Nejčastěji to jsou přestupky proti veřejnému pořádku. Hodně oblíbené je rozkopávání odpadkových košů v nočních hodinách. 

Výtržníka strážníci dohledají, záletného manžela neprozradí

Prachatické městské kamery vytváří záznam po celých čtyřiadvacet hodin. Ten se zároveň nějaký čas uchovává. Podle slov Iva Novotného, ředitele Městské policie Prachatice, pro případ, že by záznam chtěli využít policisté či soud, jako důkazní materiál. „Jejich žádosti vždy vyhovíme a dobu, kterou chtějí jim zálohujeme na datový nosič, aby ho mohli dále vyhodnocovat," vysvětlil.


Obsluhovat kamery umějí všichni strážníci, u nich se během dvanáctihodinové směny také pravidelně střídají. Hlídky jsou totiž vždy tříčlenné a z toho dva strážníci jsou v terénu a jeden obsluhuje kamerový systém. I přesto, že kamery většinou odhalí noční „rozkopávače" odpadkových košů, koupel v městské kašně nebo poponášení reklamních stojanů, čas od času natočí také viníka například dopravní nehody. Právě nehody, od nichž řidiči ujedou, si klidně i několikrát v týdnu vyžádají dopravní policisté. „Každému, kdo si přijde požádat, záběry nevydáme. To bychom se dostali do rozporu se zákonem," zhodnotil Ivo Novotný s tím, že když někdo přijde s otázkou, zda by to či ono nebylo náhodou vidět na kameře, strážníci záznam zkontrolují sami, a když čin vyhodnotí jako přestupek, předávají ho dál. „Rozhodně nevyhovíme, třeba manželce, která se chce podívat, zda a v kolik byl manžel na náměstí a s kým," vysvětlil se smíchem ředitel prachatické městské policie.


Husinec – Čtyři kamerové body mají k dispozici Husinečtí. Monitorují s nimi prostor náměstí a zadní stranu své radnice. „A musím říci, že už se díky kamerám několikrát podařilo pomoci například Policii ČR při řešení přestupků," hodnotí starostka Ludmila Pánková. Podle jejích slov jsou nejčastějšími přestupky, které jsou díky kameře odhalené, hlavně drobné dopravní nehody. „Například při vyjíždění z parkoviště a podobně. Především ale mají kamery ve městě psychologický efekt, podařilo se díky nim minimalizovat rušení veřejného pořádku na náměstí," vysvětlila starostka. Záznam Husinečtí archivují sedm dní. Podle Ludmily Pánkové zatím neuvažují o delší archivaci. „Ukazuje se, že to opravdu stačí," myslí si starostka.


Ta zároveň připouští, že další kamerový bod by se městu hodil například v prostorách křižovatky pod kostelem. „Ale není to na pořadu dne, že bychom jej nyní pořizovali. Ke škole kameru nepotřebujeme, škola disponuje vlastním kamerovým systém," dodala starostka.

Netoličtí v několika lokalitách nainstalovali fotopasti, kde přesně jsou, to neřeknou

Netolice – Tři kamerové body mají k dispozici Netoličtí. „Záznam z nich se nahrává na pevný disk, pokud policie potřebuje záznam, tak s ní samozřejmě spolupracujeme," uvedl tajemník netolické radnice Tomáš Koblenc. Vlastní kamerový systém v podobě minimálně jedné kamery mají ale i někteří netoličtí obchodníci, kteří se tak brání případným krádežím.


Už v minulosti se Netoličtí rozhodli, že chtějí zatočit s černými skládkami, stejně jako hledači vltavínů, kteří na vlastní pěst dělali nepovolené průzkumy. „Máme k dispozici tak zvané fotopasti, kde konkrétně jsou, to nechceme samozřejmě upřesňovat. Už nám ale v minulosti pomohly odhalit ty, kteří zakládali černé skládky," uvedl Jindřich Vaníček z netolického městského úřadu.

Autor: Jana Vandlíčková, Leona Fröhlichová

Místo události:
11.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Volaráci prožili první den Slavností dřeva 2017.
50

OBRAZEM: Slavnosti dřeva mají za sebou první den

Cesta na Čkyni je zavřená

Vlachovo Březí - Silnice z Vlachova Březí směrem na Čkyni je aktuálně zavřená, motoristé musejí po trase Chlumany - Pěčnov - Žárovná - Lštění - Radhostice.

Kabelek do sbírky přibylo, děkujeme. Sbíráme až do 31. srpna

Prachaticko – Dvacet kabelek do Kabelkového veletrhu Deníku, který se uskuteční ve středu 6. září v českobudějovickém IGY centru, přinesl ve čtvrtek do redakce Prachatického deníku Jiří Vávra z Netolic. Děkujeme.

Představujeme: Právě jsme se narodila, přivítejte nás!

Prachaticko - Představujeme nově narozená miminka v prachatické a strakonické porodnici. 

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení