Zástupkyně z volební komise nesly kromě ní také nezbytné volební lístky, protože někteří z pacientů je neobdrželi.
„Proto jsme museli znát předběžný počet pacientů, kteří se k volbám chystají. Všechny potřebné záležitosti tak budou odbyty bez komplikací,“ tvrdily zástupkyně volební komise, které hospic navštívily. Všichni pacienti již byli na jejich návštěvu, která byla naplánována na patnáctou hodinu, připraveni.
„K letošním volbám se jich přihlásilo patnáct, což je ve srovnání s minulými roky hodně. Například loni u krajských voleb chtěli volit jen tři pacienti. Je to hodně proměnlivé, záleží jak na důležitosti voleb, tak i na tom, jací se tady sejdou pacienti,“ vysvětlovala sociální pracovnice hospice Iva Turková.
Některým pacientům bylo při jejich volbě potřeba pomoci, například předat občanský průkaz ke zkontrolování osobních údajů či při umisťování hlasovacího lístku do předem přichystané obálky. Vše se ale odehrávalo tak, aby nikdo neviděl volební lístek strany, kterou si pacienti zvolili. Členky volební komise nakonec s volební urnou obešly čtrnáct pacientů.
„Jedné paní se ráno udělalo špatně a tak se rozhodla, že se voleb nezúčastní,“ vysvětlila Iva Turková, která při celé volební proceduře provázela členky komise v budově hospice a otevírala jim pokoje k jednotlivým pacientům. Celá volba v hospici trvala jen slabou čtvrthodinu, přesto bylo na pacientech znát vzrušení.
„Nevolí se přece každý den, takže je to pro nás událost. Podle mého názoru je to navíc povinnost, jít k volbám. Člověk by neměl být lhostejný k tomu, co se děje, je spoluzodpovědný. To je ten hlavní důvod, proč jsem se chtěl zúčastnit,“ vysvětloval jeden z pacientů.
Možnost volit včera dostali pacienti prachatické nemocnice. „K nim jedna volební komise vyrazila v šest hodin večer,“ upřesnil vedoucí odboru vnitřních věcí MÚ v Prachaticích Zdeněk Filip.