VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opuštěných dětí stále přibývá, dětský domov jim dává šanci

Prachatice - Bez pomoci sponzorů by mnoho dětí v Zimbabwe mělo jen malou naději na přežití.

25.9.2013
SDÍLEJ:

Pro Evropana jsou podmínky panující v Africe nepředstavitelné. Bohužel, i v takových vyrůstají děti často opuštěné na ulici. Některé jejich osudy včera přiblížily řádové sestry z dětského domova v Zimbabwe při besedách v Prachaticích. Foto: Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Plačící nemluvně opuštěné v buši, sourozenci, kteří několik dní žili vedle mrtvé matky či sestry, dívka, kterou před smrtí zachránila babička, když ji kvůli postižení chtěla vlastní matka vhodit do ohně.


To je jen kratičký výčet osudů dětí, kterým dává novou šanci na život Dětský domov Mary Ward v Zimbabwe. Činnost domova a život v tomto africkém vojenským režimem řízeném státě v pondělí dopoledne přiblížily studentkám a studentům Vyšší odborné školy sociální v Prachaticích řádové sestry přímo z dětského domova.


Jeho ředitelka, řádová sestra Mary Chironga, spolu s řádovými sestrami Thoma von Dahl a Marcy Shumbamhini z kongregace řádu Jesu v úvodní části setkání představily samotný dětský domov ve městě Kwekwe. „Domov se začal budovat v roce 1989 a svůj provoz zahájil 31. srpna před dvaceti roky. Momentálně v něm žije sedmdesát pět dětí různého věku od několikaměsíčních kojenců po téměř dospělé děti," řekla k domovu na úvod sestra Mary.


Děti v domově žijí v celkem čtyřech obytných domech, k dispozici mají užitnou zahradu, prostory pro vzdělávání, kostel a součástí domova jsou i objekty pro řádové sestry a personál. O děti se zde stará kromě řádových sester a sociálního pracovníka také devět náhradních matek. S chodem domova pomáhá i šest zahradníků a údržbářů. „Děti se k nám dostanou několika způsoby. Buď terénní prací sociálních pracovníků, kteří najdou děti opuštěné, nebo na ně upozorní jejich příbuzní či cizí lidé, ale také je k nám umísťuje stát," popsala sestra Marcy.


V Zimbabwe ale podobných pohnutých dětských osudů přibývá a dětí, které do domova Mary Ward umístí nejen stát, je stále více. „Původně byla kapacita domova šedesát dětí, ale dnes jich je u nás sedmdesát pět. Od státu nedostáváme žádné peníze. Naopak je po nás chce, když chceme, aby děti z domova chodily do školy," podotkla sestra Thoma. Základní škola v Zimbabwe je sedmiletá a není povinná. Co je ale povinností, pokud chce rodina dítě do státní školy posílat, že musí mít hned několik školních uniforem. „Poplatky za jedno dítě na rok vycházejí na více než sto šedesát dolarů, což je pro mnoho rodin obrovská částka. Chceme našim dětem umožnit vzdělání od školky až po vysokou školu, to se však bez pomoci dárců a sponzorů neobejde," doplnila sestra Mary.
Jednou z možností, jak umožnit i dětem ve zmíněném domově alespoň naději na lepší život, je také adopce na dálku, o které informovala ředitelka Diecézní charity v Českých Budějovicích Michaela Čermáková. Zmínila, že zájem o tuto podporu je i v České republice. „Sama mám takto adoptované dvě děti," uvedla. Rodiče takto adoptovaných dětí se podle jejích slov sejdou na tradičním setkání 30. září v Českých Budějovicích.


Po přednášce určené pro studentky VOŠ sociální v Prachaticích navštívily řádové sestry vedení prachatické radnice, Hospic sv. Jana N. Neumanna a svou návštěvu, jíž začaly v České republice sérii přednášek, ukončily besedou s veřejností na prachatické faře.
Pokud i vy máte zájem podpořit práci řádových sester v Dětském domově Mary Ward, případně se zajímáte o adopci na dálku, můžete získat více informací na webových stránkách www.charitacb.cz.

Autor: Miroslav Fuchs

25.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Páteční bouřka za sebou nechala obrovské škody na území Národního parku Šumava. Turisté se tak na některá místa nepodívají.
8

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Záchrance prořezávali cestu z Frymburka na Lipno hasiči

Frymburk – Za největší bouřky byli krátce po půlnoci z pátka na sobotu povoláni pracovníci frymburské záchranky k pacientovi v Lipně nad Vltavou.

Dobrovolný hasič při zásahu zkolaboval

Deštná - Dobrovolní hasiči z Deštné na Jindřichohradecku se od písknutí prvního poplachu kvůli bouřce nezastavili až do sobotního odpoledne.

Řidiči pozor, u Vitějovic je nehoda

Vitějovice - Se zraněním měla skončit podle prvních informací dopravní nehoda na silnici u Vitějovic, ke které se rozjeli v pondělí dopoledne záchranáři a policisté.

V pondělí chladněji, ale od středy se oteplí

Jižní Čechy – Do střední Evropy bude zasahovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu a na naše území bude proudit chladný vzduch od severozápadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení