VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Slavnosti dřeva mají za sebou první den

Volary - Již počtyřiadvacáté volarské náměstí ožilo Volarskými slavnostmi dřeva.

19.8.2017
SDÍLEJ:

Volaráci prožili první den Slavností dřeva 2017.Foto: Ladislav Beran a Deník/Vladimír Klína

Po noční deštivé vichřici, kdy volarští hasiči od půlnoci pracovali naplno a ještě stíhali práci na slavnostech, což je obdivuhodné a dostalo se jim velkého díku přímo z pódia, začaly tradiční slavnosti.

Tradičně přichází na náměstí pan Volaran, který doprovází vzácné hosty. Letos na novém povrchu a vedle zajímavé kašny vyrostla tribuna, na které poprvé zazněla Volarská znělka. Po ní Miroslav Mareš, moderátor slavností, představil program a přivítal vzácné hosty, Jana Zahradníka zastupitele krajského úřadu, Tomáše Jirsu senátora a starostu Hluboké nad Vltavou, volarské zastupitele a radní v čele se starostkou Volar Martinu Pospíšilovou a místostarostu Ladislava Touše a hlavního hosta slavností zpěváka Marka Ztraceného.

Po úvodních slovech chvály zejména k pěknému náměstí, které dalo Volarům nový zjev a hlavně jde o krásné místo, kde se lidé rádi zastaví, popovídají a najdou zde místo pohody a klidu, přišlo tradiční přeříznutí metru dřeva, a slavnostní přípitek volarským pivem starostkou Martinou Pospíšilovou a Markem Ztraceným. Po tomto aktu prohlásil Miroslav Mareš slavnosti za zahájené a první hodinku všichni předali Marku Ztracenému. Jeho koncert se líbil a náměstí se po noční deštivé smršti pěkně zaplnilo. Koncert byl velmi pěkný a západočeský Šumavák ze Železné Rudy rozehřál trochu chladnější publikum k pěkné provozní teplotě.

Po koncertu se křtila nová a pěkná pec v muzeu města. Zde mistr Velké Lóže pecařské Augustin Sobotovič přivítal pěkné množství lidí. Volarští byli zvědaví, jaké tajemství bude vydávat. Na úvod pokřtil volarský farář Karel Falář tuto pec a požehnal, aby vydávala dobroty chutné a aby se dílo dařilo, tak jako výstavba této pece. Poděkování potom patřilo všem, co přišli. No a potom již přišly první placky česnekové, houstičky, speciální volarské koláčky a chléb.

V rámci slavností proběhl i zajímavý fotbalový zápas starých gard, ve kterém kdysi úspěšní volarští hráči sehráli pěkný zápas se Starou gardou Sedlce u Mikulova. Domácí vyhráli 3:2.

Před polednem se křtil zásahový vůz SDH Volary, který nahradí stařičkou Avii. I zde křest provedl Karel Falář, farář volarské farnosti. Modlitbou a požehnáním, aby volarským hasičům sloužilo a zároveň ocenil jejich nasazení od noci vlastně až do konce slavností. Polední blok patřil volarskému V - Bandu, zlatému hudebnímu tělesu volarské základní školy umění.

Odpolední blok zahájil tradiční souboj O putovní dřevák, který letos zbyl jen na dva týmy. Domácí Volarští se utkali v tradičním dřevařském souboji s kamarády z bavorského Perlesreutu. Byl to tak vyrovnaný boj, že musel přijít kuželkový rozstřel, který rozhodl, že letos dřevák zůstal doma. Bylo to pěkné vyvrcholení sobotního dne a po té již patřilo náměstí tanci a zpěvu.

Nejdříve vystoupila vynikající a známa folková skupina SPOLEKTIV, aby sobotní blok uzavřela pražská skupina Strahov, která až do půlnoci hrála pod největším stropem na světě k taneční veselici. Nebe sice bylo stále zatažené, ale i noc byla snad chladná, o to víc se nutili Volarští a hosté k tanci a tanci.

Ladislav Beran

Autor: Vladimír Klíma

19.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Ilustrační foto

Bezproudí na Prachaticku

Kam na Prachaticku nejen za kulturou?

Prachaticko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

OBRAZEM: Policistu roku 2016 provázel smutek nad smrtí policisty

Praha - Jaroslav Humeš a tatínek Václava Haase převzali na Pražském hradě z rukou první dámy Ivany Zemanové ocenění za nasazení životů ve službě.

OBRAZEM: Běželi za nový úsměv

České Budějovice - Běžci pomohli v českobudějovickém parku Stromovka dobré věci.

Drzí zloději při bleskové akci v Igy ukradli dvanáct mobilů

České Budějovice - Do obchodu vtrhli za provozu tři zloději a ukradli mobilní telefony za více jak 200 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení