VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Oslavy osvobození ve Volarech

Volary /FOTOGALERIE/ - Již tradičně se Ve Volarech odehrává pietní akt k osvobození a uctění památky obětem II. světové války na dvou místech. U pomníku amerického svobodníka 3. armády US Army Charlese Havlata.

9.5.2014
SDÍLEJ:

Oslavy osvobození ve Volarech.Foto: Ladislav Beran


Položením věnce uctili památku s vedením města v čele se starostkou Volar Martinou Pospíšilovou i volarští občané společně s členy Akademického klubu třetího věku Aktiv České Budějovice. V jeho čele stojí profesor Gabriel Švejda příbuzný Charlese Havlata. Pietní akt začal hymnami České republiky a Spojených států amerických.Po té v projevu vyzdvihla Martina Pospíšilová úlohu osvobození města Volar americkými vojáky a nesmyslnost bitvy, ve které Charles Havlat padl a stal se pravděpodobně poslední obětí amerických vojáků na našem území. Na závěr vyzvala všechny přítomné, aby minutou ticha uctili památku všech obětí tohoto nejhoršího válečného světového konfliktu všech dob.
Po tomto aktu se uskutečnil pietní akt na hřbitově, kde je pochováno devadesát pět žen Pochodu smrti, který se vydal z Německého Halmstadu a skončil ve Volarech.Tyto ženy již nestihli krásné májové slunce a slabostí a vysílením zde našly místo věčného odpočinku. Ženy, které již se nevrátili domů, aby vychovávaly děti a vnoučata a sdíleli krásný pocit vítězství. Na začátku války byly vytrženy od svých rodin, a musely snášet útrapy koncentračního tábora. Na konci války musely absolvovat nesmírně fyzicky a psychicky náročný pochod, aby, ve Volarech na konci války našly smrt. Bylo to jen zvýraznění nesmyslnosti, kdy se jedna rasa a jeden národ chtěly vyčlenit nad ostatní a přinesly k nám i do celého světa dobu zmaru a utrpení a to se již nikdy nesmí opakovat. To přednesla v proslovu členka již zmíněného klubu z Českých Budějovic paní Ludmila Suchá. Dále zdůraznila nesmyslnost všech válečných konfliktů a poukázala na to, že i dnešní době jsou místa, kde se stále válčí.
Poděkovala zastupitelům města Volary a starostce města za, to že o toto pietní místo dbají a poděkovala zejména za konferenci kterou zde pravidelně k tomuto Pochodu smrti připravují pan Zdeněk Krejsa s babičkou Jaroslavou Krejsovou a os.Krerbul.
Gabriel Švejda přečetl židovskou modlitbu, která je určena právě pro volarské pietní místo tohoto pochodu, která končila sborovým amen.
Po té v proslovu vystoupila starostka města Martina Pospíšilová, která připomněla hrůzy a nesmyslnost druhé světové války a zdůraznila nutnost si tyto dny a historické události připomínat. Ve svém projevu zvýraznila toto místo, které je velmi významné nejen pro občany Volar a mnoho lidí a měst celého světa. Zde odpočívá devadesát pět žen, které nám neustále připomínají nesmyslnost válek a jejích následků, již nikdy se nesmí opakovat takovýto válečný konflikt a je důležité si jej stále připomínat, byť je již šedesát devět let od jeho konce.
I na tomto místě se pietní akt skončil minutou ticha, po které členové Akademického klubu položili devadesát pět bílých růží k hrobům obětí Pochodu smrti ve Volarech, květiny položili i mnozí volarští občané a celý pietní akt byl tím důsledně ukončen.
Ladislav Beran.

Autor: Redakce

Místo události:
9.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravy ve Slámově ulici by měly být hotovy do konce srpna. Od 21. srpna nepoteče lidem v okolí týden teplá voda.
11

V prachatické Slámově ulici nepoteče teplá voda

Zástupci Krajského úřadu jednali se starosty a dopravci o chystaném zpoplatnění provozu na vybraných silnicích I. třídy.
15

Zpoplatnit dopravu chtějí i na silnici I/22

Žena po pondělní nehodě v nemocnici zemřela

Tučapy - Ještě v pondělí byla nehoda, k níž došlo před desátou dopoledne, přestupkem. Dnes už je šetřena kriminalisty jako trestní čin usmrcení z nedbalosti.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Okolo jižních Čech 2017 nabídne kvalitní podívanou

Jindřichův Hradec /ROZHOVOR/ – Každý pátek na stránkách Deníku budeme v průběhu srpna přinášet letní seriál Deníku, který jsme pojmenovali: Okolo jižních Čech 2017.

Projekt Duhové ulice se trochu mění, bude dlažba

Prachatice – Dnešní kontrolní den u rozkopané Duhové ulice v Prachaticích vyřeší podle slov Jaromíra Markytána, vedoucího odboru investic, radou odsouhlasené změny v projektové dokumentaci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení