VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někdy se klientům nechce ani domu

Dub u Prachatic – Jako by tady ani nevládl čas. U kulatého stolu sedí učitelky se svými svěřenci a malují.

7.6.2010
SDÍLEJ:

Klienti si ve Stroomu mohou vybrat z několika činností.Foto: Foto: Deník/Radek Štěpánek

Někteří to, na co vzpomínají, jiní to, na co se nejvíce těší. Všechny obrázky jsou ale prozářené dětským teplem, vyvedené ovšem s prací zručných profesionálů, kteří kreslí podle svých představ. Stejně tak je tomu i když procházím kolem tkalcovských stavů či v keramické dílně. Práce tady není počítána jen na peníze, ale je opravdovým zaměstnáním. A tak i tím, na co je možné se těšit. Každý tady totiž dělá to, na čem mu opravdu záleží a v čem chce být nejlepší.
Centrum Stroom v Dubu u Prachatic, které zajišťuje sociální služby pro klienty se zdravotním či mentálním postižením, je otevřeno všem, z blízkého či dalekého okolí. Lidé zde žijí pouze přes týden, o víkendech se vracejí domů. Někteří mi říkali, že se domů těší, jiní, že by si pobyt v centru nedokázali bez volných víkendů představit. Všichni ale vypadají spokojeně.
„Starají se o nás tady skvěle. Často také něco připravujeme, třeba divadelní vystoupení,“ tvrdila Lucka, klientka centra. Ta se nejvíce těší na to, až do centra přijedou zaměstnanci Zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou. „Měli by s sebou přivést také nějaká zvířátka, na to jsem zvědavá. Těším se ale také, až pojedeme zase na koně,“ pokračovala Lucka.
Na hypo – rehabilitaci začali klienti jezdit v nedávné době k paní Pištěkové do Tourova, která centru spolupráci sama nabídla.
Ostatní se těší například na týdenní letní pobyt v táboře na Lipně, nebo na to, až budou v centru nacvičovat další kulturní představení. To poslední bylo součástí akce Dívka Šumavy, které se odehrálo v loňském listopadu ve Vimperku. Pro všechny účinkující bylo prý obrovským zážitkem zejména setkání v zákulisí se slavnými osobnostmi.
„Já tedy jezdím domů ráda. Je to dobré, že člověk může strávit víkend doma. Jinak mě to tady ale moc baví, nikdy se tady nenudíme a naučili jsme se spoustu věcí,“ tvrdila další klientka Štěpánka, která nejraději pracuje v keramické dílně nebo vyšívá.
Někoho baví například žehlení prádla, jiného zase výpomoc v kuchyni. Všichni ale mají své místo, své přátele a šanci na nezávislost. Zdá se, že strom pevně zakořenil a může růst se vztyčenou hlavou.

7.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zloděj si odvezl dámské kolo

Také v třeboňské radniční věži občas straší.

Noční prohlídky nabídnou Skoropravdu o Bílé paní

Máte nevyžádaný hovor ze zahraničí? Nevolejte zpět, jde o podvod

Praha, jižní Morava – V pondělí a úterý se desetitisíce zákazníků všech domácích mobilních operátorů potýkaly s prozváněním ze zahraničních telefonních čísel například z Alžírska, Pobřeží slonoviny či Afghánistánu. Útočníkům jde o to, aby jim prozváněný zavolal zpět. Ten za to pak zaplatí nemalou částku za mezinárodní hovor.

Vstup do Krumlova se platit nebude

Český Krumlov – Patrně některými bulvárními médii se dostala mezi veřejnost fáma, že Krumlov postaví u centra turnikety a bude vybírat od příchozích peníze.

Jiří Hochman v evropském souboji prorazil u neodborné poroty

Boloň - Máme první krátkou zprávu o cestě Jiřího Hochmana z Tábora na evropský trůn v přípravě zmrzliny.

Vykoupí stát vepřín? Jednání stále pokračují

Lety - Nedávný archeologický výzkum lokality shromažďovacího romského tábora v Letech upřesnil jeho polohu. Připomněl však také otázku, co s vepřínem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení