VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Národní park Šumava vyhlásil výsledky Šumavské Mozkovky

Vimperk - Třetí ročník soutěže Šumavská Mozkovka byl opět velmi pestrý a nesmírně vyrovnaný až do samého závěru.

29.5.2017
SDÍLEJ:

Vyhlášení výsledků Šumavské Mozkovky. Na snímcích vítěz Zdeněk Šmída a ředitel NP Pavel Hubený.Foto: Jan Dvořák

Soutěže o nejlepší popularizační odborný článek ze Šumavy se opět účastnilo pět autorů, kteří se snažili co nejvíce přiblížit svůj výzkum široké veřejnosti. Té se nejvíce líbil článek o nejrůznějších hranicích, na které může turista na Šumavě narazit.


„Všichni autoři mají můj obdiv, protože popsat zkoumanou problematiku na velmi omezeném prostoru několika odstavců, to opravdu není legrace. Ale jak je vidět, letošní autoři to zvládli velmi dobře, protože výsledky jsou velmi vyrovnané,“ říká ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.


Celkem dorazilo 149 hlasů, z nichž nejvíce obdržel Zdeněk Šmída a jeho článek „Reliktní hranice na Šumavě – tiší svědkové z kamene.“
„Je to velmi zajímavé téma, které se v předchozích ročnících soutěže neobjevilo. Navíc Zdeněk Šmída jej skvěle zpracoval. Ale i ostatní soutěžní články byly velmi dobře ceněny, což ukazuje počet došlých hlasů - o druhém místě nakonec rozhodl jeden jediný hlas,“ vysvětluje mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.


„Druhé místo s 36 hlasy získal článek „Mýtus staré Šumavy“ Michala Hořejšího z Ústavu pro jazyk český. Ten se zabýval opravdu velmi netradičním tématem - analýzou několika děl Karla Klostermanna, díky které zjistil, na jak velkém území Šumavy se odehrávají děje Klostermannových románů,“ dodává Jan Dvořák.

Výsledky 3. ročníku soutěže Šumavská Mozkovka:1. Zdeněk Šmída - Reliktní hranice na Šumavě – tiší svědkové z kamene – 44 hlasů
2. Michal Hořejší – Mýtus staré Šumavy – 36 hlasů
3. Karel Malík - Vývoj obnovy horských smrčin zasažených gradací kůrovce v okolí Březníku, NP Šumava – 35 hlasů
4. Ivana Vašíčková - Na scéně Boubínského divadla – 27 hlasů
5. Vojtěch Čada – Tři století na Ostrém – 7 hlasů


Dalších 35 čtenářů pak hlasovalo pro článek Karla Malíka „Vývoj obnovy horských smrčin zasažených gradací kůrovce v okolí Březníku, NP Šumava“. Další dva články, se týkají také výzkumu lesních společenstev. Sedmadvacet čtenářů hlasovalo pro článek Ivany Vašíčkové „Na scéně Boubínského divadla“ a necelá desítka hlasů přišla i Vojtěchu Čadovi, který zkoumal horské smrčiny na území CHKO Šumava a svůj výzkum popsal v článku „Tři století na Ostrém“.

Nejlepší popularizační článek, v doprovodném hlasování, hodnotí také odborná porota složená ze zástupců všech Národních parků na území České republiky.


„Zvítězil text Michala Hořejšího „Mýtus staré Šumavy“. Bylo to těžké rozhodování, protože texty byly velmi vyrovnané. A protože popularizace ochrany prostředí Národního parku Šumava nemusí být výhradní doménou přírodních věd, ocenili jsme přínos věd společenských. Klasik literárního umění Karel Klostermann je svým dílem věnovaným Šumavě veřejnosti dostatečně znám. Autor oceněného článku však podrobil spisovatelova stěžejní díla zajímavé a neotřelé analýze. Obrazový doprovod článku je zvolen citlivě, fotografie působí emotivně a jsou doprovázeny “po staru” úryvky z díla Klostermanna. Hořejší, jako jediný ze soutěžících, využil schematických map k jasnému vysvětlení svých hypotéz. Článek je dobře strukturovaný, pochopitelný, čtivý a přínosný svým zamyšlením. Dílo Klostermannovo je ve smyslu interpretace Hořejšího nejen zásadní regionálně zaměřenou literaturou, ale i dokumentem a nositelem kolektivní paměti.

Sdělení Hořejšího je ale do jisté míry překvapující až šokující: Ačkoli Klostermann hovoří emotivně o zřetelné ztrátě staré Šumavy na konci 19. století a jejím nahrazením „novou“, jeho popisy přírody tuto změnu nepotvrzují. Změna se totiž odehrála mnohem více v sociálním prostředí, než v prostředí přírodním,“ vysvětluje rozhodnutí odborné poroty její předseda Tomáš Rothröckl, ředitel NP Podyjí.
Ze všech 149 hlasů, z nichž 70 dorazilo poštou a 79 elektronicky, byli vylosování tři šťastlivci. První z nich Jana Šmídová z Prostějova získává bezplatné ubytování pro dvě osoby na víkend, v ubytovacím zařízení Správy NP Šumava na Kvildě. Další dva vylosovaní, Jaroslav Kalát z Hořovic a Zuzana Hadravová z Hoštic u Volyně pak obdrží věcné ceny.

Jan Dvořák, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava

Autor: Jana Vandlíčková

29.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volaráci prožili první den Slavností dřeva 2017.
50

OBRAZEM: Slavnosti dřeva mají za sebou první den

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
118

Cesta na Čkyni je zavřená

Kabelek do sbírky přibylo, děkujeme. Sbíráme až do 31. srpna

Prachaticko – Dvacet kabelek do Kabelkového veletrhu Deníku, který se uskuteční ve středu 6. září v českobudějovickém IGY centru, přinesl ve čtvrtek do redakce Prachatického deníku Jiří Vávra z Netolic. Děkujeme.

Představujeme: Právě jsme se narodila, přivítejte nás!

Prachaticko - Představujeme nově narozená miminka v prachatické a strakonické porodnici. 

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení