VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na konferenci promluvila účastnice Pochodu smrti

Volary - Konferenci Volary a pochod smrti – multikulturní výchova v praxi se organizátorům z KreBul, o.p.s. podařilo již po desáté zrealizovat ve Volarech.

18.5.2017
SDÍLEJ:

Na oběti Pochodu smrti se nezapomíná.Foto: Zdeněk Krejsa

Hlavním cílem konference bylo představit zajímavé projekty na poli multikulturní výchovy, diskutovat o možnostech pedagogů – dějepisářů v začlenění tématu do výuky, setkání s pamětnicí, informace o dvou koncentračních táborech – Nováky (Slovensko) a Helmbrechts (Německo), výměna příkladů dobré praxe v ČR i zahraničí. Konference byla zahájena hudebním vystoupením bratrů Michala a Matěje Černých a zdravice místostarosty města Prachatice Jana Klimeše.

Z videozáznamu nejprve pozdravil přítomné poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Martin Klus, který ve svém příspěvku poukázal na důležitost multikulturní výchovy, zejména v kontextu současné doby na Slovensku, kdy zejména u mladých stoupá podpora neonacistických uskupení.

Telemost do dalekého Izraele pak zprostředkoval setkání s přímou účastnicí volarského pochodu smrti, paní Evou Erbenovou. „Jsem jedna z posledních, které tento pochod přežily. Jsem ráda, že se ve Volarech ani po takové době nezapomíná. Věřím, že se na podzim do Volar podívám, navštívím místní hřbitov a setkám se se žáky školy i veřejností,“ shrnula své povídání Eva Erbenová. 

Velmi zajímavá byla aktivita Hanky Rabenhauptové, která vytvořila speciální pohlednici, věnovanou KreBul, o.p.s., zachycující aktivity v oblasti multikulturní výchovy. Pohlednice poté, náhodně sestavené dvojice návštěvníků konference, adresovali nejen pamětníkům holocaustu. Každou s osobním přáním a poselstvím. Posláno tak bylo celkem 23 pohlednic, a to jak pamětníkům, tak také těm, kdo konferenci finančně i morálně zaštiťují.

Během konference byl představen nově vznikající výstup, a to knihovnička materiálů a publikací, věnující se tématu holocaustu, ale také multikulturní výchově. Knihovnička najde své místo v prostorách KreBul, o.p.s. na Zlaté stezce 145 v Prachaticích a přístupna bude k místnímu bádání a studiu.

Po třech letech zavítal na konferenci Stefan Pöhlman, starosta města Helmbrechts, kde byl koncentrační tábor, odkud šly ženy pochod smrti až do Volar. Ve svém příspěvku se zabýval například tím, jak město vypadá v dnešní době, jak zde pracují s uprchlíky. Poukázal na důležitost připomínat konkrétní příběhy žen z pochodu smrti a ukazovat místa, která jsou s ním spojena. Jako jeden z příkladů uvedl například cyklostezku v okolí města, která vede po stopách pochodu. 

Také v letošním roce se podařilo přivézt do Volar pamětnici holocaustu, paní Dagmar Lieblovou. Ta svůj program zahájila nejprve besedou se studenty Gymnázia ve Vimperku. Její příspěvek na konferenci pak podal odpověď na význam názvu její knihy – Přepsali se, tak jsem tady. Za záchranu života vděčí paní Lieblová neznámému člověku, který udělal v Osvětimi chybu v jejím roce narození (narozena 1929, přepsáno na 1925), čímž byla považována za starší a stala se tak práce schopnou.

U příležitosti desátého výročí konference, bylo KreBul, o.p.s. představeno deset karet, zachycujících výstupy vzdělávání o holocaustu a multikultuře v aktivitách organizace. Představení a krátkého komentáře k jednotlivým aktivitám se ujal ředitel Zdeněk Krejsa.
V letošním roce se opět ve Volarech vystřídala celá řada řečníků, mezi nimiž byli: Antonín Sekyrka, Jan Klimeš, Jiří Dvořák, Erik Kližan, Tereza Perná, Jiří Gabriel Kučera, Iva Sonnbergerová, Andrej Čierny.

Letošní, desátý ročník, byl o multikultuře nejen teoreticky, ale setkáním čtyř národností – české, slovenské, německé a turecké, také prakticky. Výměna zkušeností a poznatků tak probíhala také v neformálních setkáních, kde se zrodil nejeden nápad do příštích let.
Zakončení konference patřilo tradičně pietnímu aktu na hřbitově obětí pochodu smrti, kde starosta města Helmbrechts Stefan Pöhlman a ředitel KreBul, o.p.s. položili květiny a minutou ticha spolu se všemi přítomnými, uctili památku obětí druhé světové války.

Zdeněk Krejsa, ředitel KreBul, o.p.s.

Autor: Leona Fröhlichová

18.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šofér nezvládl jízdu, narazil do svodidel a nákladní auto otočil na bok.
4

Cizinec byl opilý, kamion převrátil na bok

Ředitelka Domova Mistra Křišťana z Prachatic přednášela v Kanadě o smyslové aktivizaci.
5

Hana Vojtová v Kanadě na mezinárodní přednášela o konceptu smyslové aktivizace

Příznivci Jihočeské Vlachovky si užili úžasné odpoledne plné hudby

Prachatice - V Domově seniorů Mistra Křišťana v Prachaticích se v pátek 19. května sešli příznivci dechové hudby Jihočeská Vlachovka.

OBRAZEM: Vimperské děti nachystaly maminkám dárek

Vimperk - V Městském kulturním středisku oslavily svůj svátek maminky. Jejich děti pro ně připravily vystoupení.

Popraskaný asfalt vymění

Zdíkov - Zničený a popraskaný povrch komunikace Pod Kostelem, která je jediným přístupem k rodinným domům, chce nechat opravit vedení obce.

V prachatické knihovně se putovalo po jihu Čech

Prachatice - Doudlebsko, Kozácko a Blata - oblasti, kterým se věnoval květnový díl série Celé Česko čte dětem, se nacházejí nedaleko.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies