Do vestibulu zdravotnického zařízení nechalo vedení instalovat dva automaty na špunty do uší, tak zvané špuntomaty. V nich si pacienti mohou za dvacet korun špunty do uší zakoupit.

„Všechna jihočeská zdravotnická zařízení průběžně modernizujeme. Opravy i budování nových staveb s sebou přináší obvykle i zvýšenou hlučnost. To je obvyklá daň za příjemné, nové a moderní prostředí, v němž se občané mohou posléze léčit,“ uvedla náměstkyně jihočeského hejtmana Ivana Stráská.

Pobyt v nemocničním zařízení s sebou přináší problém například i v podobě chrápajícího souseda na pokoji. „Myšlenka pořídit automat na špunty do uší vznikla původně u univerzitních studentů. Tyto takzvané špuntomaty se dnes rychle rozšiřují všude tam, kde je potřeba klidu a ticha. Vedle automatů na kávu a další nápoje jsou nedílnou součástí studoven, knihoven, hotelů nebo právě nemocnic. Špunty z těchto automatů jsou vyvinuté ve spolupráci s ORL lékaři. Jsou extrémně měkké, aby v uchu netlačily. Snižují hluk v průměru o 35 decibelů, což znamená, že je slyšitelný budík nebo projíždějící auto, ale neruší okolní ruch. Plastové pouzdro na špunty prodlužuje jejich životnost a funkčnost,“ uvedl ředitel Nemocnice Prachatice Michal Čarvaš.

Po písecké a strakonické nemocnici je prachatická nemocnice dalším jihočeským zdravotnickým zařízením, které tento komfort pacientům zajistilo. V českobudějovické nemocnici zase pacienti špunty dostanou od nemocničního personálu. „V hodnocení spokojenosti pacientů při hospitalizaci je dobrý spánek s chutnou stravou a vřelou komunikací s personálem nejčastěji posuzované kritérium. Jsme malá rodinná nemocnice a zakládáme si na osobním lidském přístupu, příjemném prostředí a rodinné atmosféře. Dlouhodobě se snažíme o modernizaci areálu nemocnice, ale také o zpříjemnění prostředí pro pacienty. Právě i v takové maličkosti, jako jsou špunty do uší pro lepší spánek našich hospitalizovaných pacientů, může být skrytý úspěch a konečná pohoda těch, kterým rušivé momenty tento klid kazí,“ řekla hlavní sestra nemocnice Helena Prokešová. Doplnila, že jeden špuntomat je umístěn na recepci u hlavních dveří vstupního vestibulu prachatické nemocnice a druhý v chodbě veřejné čítárny. Cena za jedno pouzdro s párem špuntů je dvacet korun.

„Špunty do uší mám vlastní, dokonce jsem si je nechal přímo udělat. Takže bych neměl potřebu si je v nemocnici z automatu zakoupit. Myslím si, že je to dobrý nápad, protože někdy mohou být pacienti hluční, třeba i nevědomě. Příkladem může být třeba ARO, kde se mohou pacienti navzájem rušit. Když se navíc v nemocnici dělají nějaké rekonstrukce, tak je jasné, že pacienti chtějí mít trochu klidu, místo poslouchání hluku strojů,“ pochválil dvaadvacetiletý Ondřej Fidler.