VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlasta Kalinová chce, aby se v centru střídaly školní výpravy

Husinec – Jedním z těch, kdo podporuje údajně předražený projekt Centra Mistra Jana Husa v Husinci, je místostarostka Vlasta Kalinová. Své důvody vysvětluje i čtenářům Prachatického deníku.

20.2.2010
SDÍLEJ:

Husův domek. Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Proč podporujete projekt centra Mistra Jana Husa?
Obnova Památníku Mistra Jana Husa byl jedním z bodů volebního programu. Pokud se městu Husinec nepodaří získat peníze z Integrovaného operačního programu na opravu památníku v období 2007 – 2013, zůstane památka ve stavu, v jakém je! Budovy národní kulturní památky se nacházejí ve špatném stavebně technickém stavu, což je bohužel důsledek toho, že k poslední větší investici došlo před téměř 40 lety a od té doby dluh vůči této nemovité národní kulturní památce pouze narůstá. Nadto rekonstrukce, které byly provedeny, neodpovídaly zásadám památkové péče.
Snaha o obnovu Památníku Mistra Jana Husa započala již za předchozího vedení města v 90. letech. Původní idea zastupitelstva města byla zaměřena pouze na nejnutnější nápravu dlouhodobě zanedbané údržby. V roce 2007 mi na můj dotaz ohledně krajské podpory odpověděl zástupce KÚ MUDr. Pavelka, že si Husinec měl vybrat buď opravit sportoviště, nebo opravit památník. Město se rozhodlo pro sportoviště, které bylo opraveno v letech 2003 – 2004, čímž se pro husinecký památník peníze z kraje zavřely a památník chátral dál.
Proto budu projekt podporovat, protože si myslím, navzdory všech odpůrců a kritiků, které má každý projekt, že se jedná o výjimečnou šanci. Projekt umožní propojit národní kulturní památku, domy památkové zóny s moderním pojetím člověka Jana Husa a dále vznik dalších aktivit, které z provozu centra vzejdou a budou sloužit veřejnosti. Husinečtí tak budou moci využít nově vybudovaných prostor pro důstojné pořádání kulturních aktivit. Je zřejmé, že realizace projektu přinese městu ekonomický prospěch! A to je přece cíl volených zástupců!

Jeví se Vám osobně náklady uvedené v projektu jako odpovídající?
Po neúspěšném pokusu o získání Norských fondů byl záměr rozšířen na rekonstrukci celé národní kulturní památky včetně aktualizace její muzejní expozice. Projekt sice měl být předložen do Regionálního operačního programu, ale jak řekl na prezentaci 29. ledna 2010 ředitel regionální rady JUDr. Jiří Trnka, městu Husinec bylo doporučeno zpracovat projekt do Integrovaného operačního programu. To umožnilo významné rozšíření projektu, rehabilitaci objektů památkové zóny, vytvoření nové interaktivní expozice a nových kulturních a vzdělávacích služeb.
Město Husinec nedisponuje prostředky na vypracování architektonických studií, archeologického průzkumu ani prostředky na projektovou dokumentaci. Proto jsme uvítali možnost, že všechny tyto studie a přípravné práce budeme moci realizovat v rámci realizace projektu v souladu s pravidly Ministerstva kultury ČR. Na prezentaci jsme veřejnost o této skutečnosti informovali, stejně jako o tom, že stavebně technický a stavebně historický průzkum v současné době probíhá. Jednotlivé položky rozpočtu tak byly stanoveny expertním odhadem.

Nakolik škodí projektu jeho současná kritika?
Všichni neustále kriticky poukazují na dílčí investiční část projektu, jako by bylo v pořádku, že po více než dvaceti letech od pádu komunismu je v objektu, kde se narodil jeden z nejvýznamnějších Čechů, vytvořená expozice prezentace Jana Husa s ideologickým zabarvením doby před rokem 1989! A co forma prezentace života a díla Jana Husa? Je ostudná – skleněné vitríny, ručně dopisované nástěnky!
Já chci, aby se v centru vystřídaly školní výpravy! Aby centrum a současně i město ožilo!

Autor: Miroslav Fuchs

20.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Švehlův most.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Vandal zavřel vstupy do úlů, včely se "upekly"

Prachaticko - Škodu za několik tisíc korun na poškození včelstvech, má podle policistů pravděpodobně na svědomí dvaatřicetiletý muž z Prachaticka.

Skončí opravy silnice Němčice - Češnovice dřív?

Němčice – Připravené, ale zatím bez asfaltu, jsou tři kilometry silnice ve směru z Češnovic na Němčice. Ve čtvrtek 17. srpna ráno řemeslníci firmy Eurovia dláždili nástupiště autobusových zastávek Břehov. „Od odbočky na hlavní silnici až zhruba do těchto míst máme základ pro vozovku připravenu,“ ujistil šéf čety řemeslníků a ukazoval na zastávku na druhé straně voz

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení