VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fejeton Miroslava Lorence z Prachatic

Prachatice - Prázdninová sobota odpoledne na přelomu července a srpna ,přímo vybízela k procháze zakončené osvěžujícím plaváním v řece, rybníku a v našem případě na přehradě.

16.8.2017
SDÍLEJ:

Miroslav Lorenc.Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Sluníčko rozdávalo příjemné porce paprsků a teplota ovzduší se pohybovala kolem 30 °C.
K přehradě to máme necelé 2 km, volnou chůzí kolem třiceti minut a tak jsme našeho motorového „přítele“ nechali pochopitelně doma. Cestou si vychutnáváme krásné scenérie, které umí vytvořit pouze příroda a je zajímavé, že místa, kterými jsme procházeli nesčíslněkrát a v každém ročním období, nás neustále inspirují a ujišťují o tom , jak jsou Jižní čechy krásné.
Díky pěšímu přesunu , nemáme obavu ,že nebude u přehrady kde zaparkova a i o volná místa přímo u vody nebude nouze.Naše předpoklady se potvrdily. Na protějším břehu seděli dva rybáři a asi padesát metrů od nás učil otec své dva syny házet žabky. Foukal mírný vítr od západu a na hladině se pohupovaly třpytivé vlnky, zvuky narážejících vln o břeh dokreslovaly prázdninovou atmosféru. Vhodný kámen nám posloužil jako lehátko a vůbec nám nevadilo, že onen kámen má hodně daleko do lehátka u moře,(které si můžete pronajmot za 5 Eur na den).
Pomyslná idylka skončila v momentě, kdy přestalo foukat od západu a vánek z východní strany nám vehnal do chřípí neuvěřitelný zápach něčeho co nelze ani slušně popsat (tlející ryba, byla příčinou smradu). Každý to jistě zažil, vychutnáváte si v polospánku krásný den (máte zavřené oči) aby dojem pohodičky byl ještě plnější a najednou vás obestoupí silný smrad – zápach, před kterým nelze uniknout. Je to jako když dostanete morým hadrem přes tvář a jedině změna směru větru vás může zachránit, což se také stalo a aspoň na chvilku jsme byli od zápachu osvobozeni.
Po chvilce se naše řady na břehu přehrady rozrostly. Starší paní (skoro dáma) se rozhodla, že vyvenčí svého čtyřnohého miláčka, zvolila koupání na přehradě. Pejskovi se evidentně do vody nechtělo. Vzhledem k tomu, že byl na volno, vytříbený zvířecí čichový vjem nasměroval psa rovnou k tlející rybě. Paninka se zatím oddával koupání v přehradě.
Sami jsme to kdysi zažili s našim psem při venčení,když se nám zaběhl a vrátil se načáchlý smradem, který jsme z něj dostávali tři dny (a to máme malého knírače).
Pejsek ,on to byl spíš pes (středně vysoký) využil chvilku nepozornosti své majitelky a zašel si do zvířecího salonu krásy.
Velice pečlivě se vyválel na smradlavé rybě, pravý, levý bok a nezapoměl ani na záda , smradlavého kapra si s důsledností zkušeného metrosexuála vetřel do své dlouhé srsti. Před ukončením své vonící kůry nemohl vynechat hlavu(tváře a čumák). Čekali jsme, že si pes smradlavého kapra odtáhne za paničkou, ale asi byl slušně vychovaný a nechal něco pro ostatní. Po ukončení své voňavé procedůry pejsek spokojeně odhopkal za svou paničkou,která právě vylézala z vody. Z povzdálí jsme pozorovali jaká bude reakce majítelky, čerstvě navoněného ( smradlavého) miláčka.Asi došlo mezi oběma k vzájemnému porozumění (kéž by tomu bylo podobně u lidí) a nebo panička pochopila, že dalším setrvání u přehrady se smradlavým psem , který byl cítit na dálku, by mohla způsobit veřejné pohoršení a tak raději s věrným přítelem člověka odešla.
Soucitně jsme při jejich odchodu pokyvovali hlavou a jen tak utrousili, to bude makačka, uvést psa do původního stavu.Ale na druhou stranu svým psím partnerkám bude pejsek vonět.
A tak mě napadá, že příměr „smrdíš jako pes“ nemusí vždy platit a rozhodně neplatí ve zvířecí „říši“. Miroslav Lorenc, Prachatice

Autor: Redakce

16.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
1. cena za projekt Ozbrojený útočník ve škole. Na snímku zleva: záchranář Michal Rozum, vedoucí projektu Veronika Švehlová Bullová (Krajský úřad), policejní tiskový mluvčí Jiří Matzner a záchranář Petr Svoboda.

Jihočeský "Ozbrojený útočník" zabodoval na republikové úrovni

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Bezproudí na Prachaticku

Prachaticko - Kde na Prachaticku nepůjde v následujících dnech proud.

Kam na Prachaticku nejen za kulturou?

Prachaticko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

OBRAZEM: Policistu roku 2016 provázel smutek nad smrtí policisty

Praha - Jaroslav Humeš a tatínek Václava Haase převzali na Pražském hradě z rukou první dámy Ivany Zemanové ocenění za nasazení životů ve službě.

OBRAZEM: Běželi za nový úsměv

České Budějovice - Běžci pomohli v českobudějovickém parku Stromovka dobré věci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení