VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé slaví svátek Božího těla

Pasov - Pracujícím v Bavorsku kyne v tomto týdnu opět den volna navíc – ve čtvrtek bude v zemi další církevní slavnost, svátek Božího těla. Státním svátkem je i Bádensku-Württembersku, Hesensku, Sasku, Durynsku a v dalších spolkových zemích.

25.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK/AP

„Oslava těla a krve Kristovy" se koná druhý pátek po Svatodušních svátcích, deset dnů po letnicích. Má osobitý charakter hlavně díky procesím, při kterých věřící kráčí s hostií, reálným symbolem přítomnosti Krista, za monstrancí. Zastavuje u vyzdobených oltářů, u nichž je čteno evangelium a udíleno požehnání. Ulice trasy v mnoha místech zdobí koberce květin. První procesí v Německu se konalo v Kolíně nad Rýnem roce 1279.

Vznik svátku se odvíjí od vize augustiniánské jeptišky Juliane z Lutychu (kolem 1191 až 1258). Jako sirotka ji příbuzní svěřili na výchovu do kláštera v Mont Cornillon. Od 17 let měla mystická vidění, mimo jiné měsíce v úplňku, na němž byla skvrna. Dostalo se jí vysvětlení, že obraz představuje církev, které však schází svátek, který by oslavoval největší boží dar, Nejsvětější Svátost. Byla povolána k tomu, aby jej zavedla, říkají encyklopedie.

Levný jih a východ

V klasických dovolenkových zemích Středomoří se mohou Rakušané i letos rekreovat levněji než doma, píší OÖN. Zlevnily jim i některé pobyty mimo EU.

V Chorvatsku mohou sousedé za 100 doma vydělaných eur pořídit zboží a služby v hodnotě 150 eur, v Řecku za 131, ve Španělsku za 122, v Turecku za 143, v Mexiku za 183 eur. Nejdráže je pro ně nadále ve Švýcarsku, kde za stovku mohou konzumovat jen hodnoty za 69 eur. Hůř než doma na tom budou i v Dánsku (75) a ve Švédsku (80).

Nápadné jsou rozdíly mezi východem a západem v Evropě, pokračuje list. V nejlevnějším Bulharsku Rakušan dostane více než dvojnásobek hodnot – ze stovky vytěží 212 eur. Následují Rumunsko 190, Maďarsko 182 a Česká republika 174. Ve Slovinsku je to 126 eur. V eurozóně je pro sousedy nejdráž v Irsku, kde jejich 100 eur „stojí" za 90.

V USA je úroveň prakticky identická (99 eur), ale před dvěma roky tam Rakušané dostali za „aplskou" stovku adekvát 120. Drahá je dál Austrálie (82 za stovku). V Japonsku je protihodnota 98 eur.

Krupobití silně přibylo

V uplynulých deseti letech se počet krupobití s kroupami velkými od tří do sedmi centimetrů v Rakousku zdvojnásobil – ročně je jich kolem stovky, říká Arthur Eisenbeiss z rakouské centrály zábrany škod. Míní, že o to je důležitější, aby výrobci střešních krytin, zateplování nebo fotovoltaických zařízení informoval zákazníky o odolnosti jejich zařízení ke krupobití. Přehled nabízejí například www.hagelregister.at nebo (www.hora.gv.at).

MUDr. Karen Grossová by byla navíc?Brání lékařce v praxi?

Bavorské sdružení pokladničních lékařů (KVB) brání 49leté lékařce Karen Grossové přesídlit do Saldenburgu v okrese Freyung-Grafenau, obce se 2000 obyvateli, kde dosud žádný praktický lékař není, napsala PNP. A to prý přes ujišťování ministryně zdravotnictví Melanie Humlové, že chce na venkov přivést víc lékařů. Grossová opustila dobře zavedenou praxi v Mnichově.

Praxe, kterou chce převzít, je ale v oblasti, v níž je podle KVB „1,6procentní přebytek" domácích (praktických) lékařů nad normu, která povoluje maximálně deset procent těchto odborníků „nadstav". Grossová ale v PNP polemizuje, že toto „malinké" převýšení normy nezrcadlí skutečnou situaci v místě. Mluvila prý s osmi lékaři v oblasti Grafenau. Z nich bylo sedm starších 60 let, někteří z nich i starší 65 let. KVB vytýká „krátkozrakost", neboť kdyby dnešní šedesátníci za pět let všichni rázem skončili, byl by tu opravdový problém.
Starosta Saldenburgu Max König označuje postoj KVB za svinstvo a s okresním hejtmanem Sebastianem Gruberem bojuje za umožnění praxe žadatelky v místě. Marně argumentují „nedozásobeností" venkova v okrese (jen 107 %) a stářím lékařů v dotčené oblasti, které je s 56,1 roku výrazně nad zemským průměrem 54,7 roku. Trnem v oku je kritikům i metodika „plánování potřeb", která pro okres Grafenau počítá se 20,5 domácího lékaře na zdejších 30 300 obyvatel. Protože půl doktora být nemůže, je jich v okrese připuštěno 21, a právě to dělá ono převýšení normy, které Grossovou blokuje. „Volání o pomoc k ministryni ale bylo bezvýsledné, odpovědné je prý KVB, proti jehož byrokracii ani členka vlády nic nezmůže," píše PNP.

Podařená zima rakouská

Přes nedostatek sněhu a teplo byla zimní turistika v Rakousku rekordní. Počet přenocování se proti maximu z loňské sezony zvýšil o čtyři procenta na 68,53 milionu. Domácí v hotelích a penzionech z toho strávili 15,68 milionu nocí. Tyrolsko vykázalo 26,75 milionu, Solnohradsko 15,12, Vídeň 6,27. Hlavní město mělo nejvyšší přírůstek, a to o 5,1 %. Nejméně to bylo v Dolních a Horních Rakousích - „jen" 1,9, resp. 2,5 %.

Počet hostů stoupl v Rakousku o 4,9 % na 18,36 milionu (z toho ze zahraničí 12,9 mil.). Každý druhý cizinec byl z Německa (6,01 mil.), následovali Holanďané (1,06 mil.). Ze Švýcarska a Lichtenštejnska přijelo 628 400 hostů, z Británie 500 600, z Itálie 492 500. Čtvrtina mířila do Tyrolska (5,80 mil.), dále do Solnohradska 3,58 a do Vídně 2,36. Největší přírůstek zaznamenalo Burgenlandsko – osm procent.

Autor: Vladimír Majer

25.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Švehlův most.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Vandal zavřel vstupy do úlů, včely se "upekly"

Prachaticko - Škodu za několik tisíc korun na poškození včelstvech, má podle policistů pravděpodobně na svědomí dvaatřicetiletý muž z Prachaticka.

Skončí opravy silnice Němčice - Češnovice dřív?

Němčice – Připravené, ale zatím bez asfaltu, jsou tři kilometry silnice ve směru z Češnovic na Němčice. Ve čtvrtek 17. srpna ráno řemeslníci firmy Eurovia dláždili nástupiště autobusových zastávek Břehov. „Od odbočky na hlavní silnici až zhruba do těchto míst máme základ pro vozovku připravenu,“ ujistil šéf čety řemeslníků a ukazoval na zastávku na druhé straně voz

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení