VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blíží se okresní finále OVOV

Prachatice – Projekt Odznak všestrannosti olympijských vítězů, který zaštiťují desetibojaři Robert Změlík s Romanem Šebrlem má letos čtvrtý ročník.Garantem postupové soutěže, která se zaměřuje na všeobecný sportovní rozvoj, je na Prachaticku ZŠ Národní v Prachaticích. Ta bude také v úterý organizátorem okresního kola.

4.5.2013
SDÍLEJ:

Žáci z Národky měli na programu školní kolo OVOV.Foto: Deník/Vladimír Klíma

„Dozvěděl jsem se o tomto projektu před čtyřmi lety z médií a velice mne to zaujalo. Absolvoval jsem několika školení organizovaných Robertem Změlíkem a Romanem Šebrlem, zavedl jsem tento projekt i do naší školy a třetím rokem jsme absolvovali i školní kolo. Dokonce se nám podařilo dostat se třikrát na republikové kolo v Praze. Například Josef Šandera zde skončil třetí mezi jednotlivci, což je velký úspěch," informoval o začátcích tohoto projektu na Prachaticku učitel tělocviku při ZŠ Národní Jaroslav Frnoch.

Určitě je výhodou této soutěže fakt, že se nejedná o žádný specializovaný sport, ale vychází ze základních motorických dovedností člověka. „Robert Změlík jako olympijský vítěz v desetiboji z Barcelony nese heslo, že všestrannost je cesta k vítězství. S tím absolutně souhlasím. Je to prakticky Odznak zdatnosti rozšířený o nové disciplíny. Je to jakýsi desetiboj, který rozvíjí celé tělo a je to základ pro další sportovní vývoj. Děti to mají rády, i když jsou tam i těžké disciplíny, které bolí, například dvě minuty dělat kliky, to samé leh sedy. Na dětech je vidět, jak se zlepšují. Není to však jen pro ně, mohou se zapojit i dospělí. Je to zkrátka od šesti do devětadevadesáti let," vyzývá Jaroslav Frnoch, aby si tento desetiboj vyzkoušel každý, a doplňuje další disciplíny: „Je tam ještě hod medicimbalem přes hlavu, trojskok z místa, běh na šedesát metrů, dribling s míčem pravou a levou rukou, hod míčkem, skok daleký, švihadlo či plavání a místo toho driblingu může být běh na tisíc metrů. Zkrátka dvanáct disciplín a deset z nich jich je povinných."

Při školním kole ZŠ Národní bylo hřiště plné dětí a čišelo z nich zaujetí a soutěžní nadšení. To potvrzovalo, že opravdu mají děti o OVOV zájem. „Deváťáky využíváme jako rozhodčí a letos se toho zhostili na výbornou, třetí až osmá třída pak soutěží podle ročníků narození. Všichni k tomu přistoupili výborně," pochválil své žáky Jaroslav Frnoch.

V loňském roce se ještě ukázalo, že je v okrese tento projekt v plenkách. Účast na okresním kole nebyla taková, jak by si organizátoři představovali. Ti věří, že to tentokrát bude lepší. „Řekl bych, že zájem ze strany dětí by byl, ale je tu několik ale. Je to o zájmu jednotlivých škol, o prostorách, kde by se žáci mohli připravovat, o tom, zda jsou kantoři také nějak pozitivně hodnoceni, že dělají s dětmi další aktivity. Nyní navíc přišel ten problém, že účast kantorů na podobných akcích není přímou výchovnou činností a musejí si zameškané hodiny do týdne odučit, jinak přicházejí za ten den o výplatu. Na minulém jednání Asociace školní sportovních klubů jsme se rozhodli, že pokud nebudou vytvořeny rozumné podmínky, aby mohly všechny školy soutěžit, tak se od září domluvíme a nebudeme dělat vůbec nic. Je to absurdní, ale nebude to jinak možné," vypíchl velký problém pro organizování různých akcí do budoucna Jaroslav Frnoch.

Účast na úterním okresním finále tedy bude otázkou zájmu škol. „Byl bych hrozně rád, aby přijelo co nejvíce dětí z co nejvíce škol. Přál bych to i Robertovi Změlíkovi s Romanem Šebrlem, kteří tím neskutečně žijí, dávají do toho spoustu energie a financí," zve na okresní kolo Jaroslav Frnoch.

Autor: Vladimír Klíma

4.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Českokrumlovské zámecké medvědárium prodělává úpravy.
8

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

OBRAZEM: Missky v Táboře běhají kolem Jordánu

Tábor – Deset finalistek charitativní soutěže krásy Miss Face Taťany Makarenko se v táborském hotelu Palcát připravuje na svůj galavečer, v němž se 30. září rozhodne, které čtyři dívky si odnesou korunku krásy.

Povodně 2002: O víkendu uklízeli dobrovolníci z celé země

Jižní Čechy – Druhá povodňová vlna byla hodně krutá. Odehrávaly se velké tragédie, lidé museli opustit své domovy, přicházelio majetek, o jistoty…

V prachatické Slámově ulici nepoteče teplá voda

Prachatice – Rekonstrukce horkovodu ve Slámově ulici v Prachaticích stále pokračuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení